Záujem o volebné preukazy je značný: V Hlohovci evidujú takmer 200 žiadostí

Záujem o voličské preukazy na voľbu prezidenta SR je zhruba rovnaký ako v predchádzajúcich voľbách. Občania o ne žiadajú najmä elektronickou formou

Klaudia Goncalves
Ilustračný obrázok k článku Záujem o volebné preukazy je značný: V Hlohovci evidujú takmer 200 žiadostí
Zdroj: TASR

Záujem o voličské preukazy na voľbu prezidenta SR majú obyvatelia trnavského regiónu zhruba rovnaký ako v predchádzajúcich voľbách. Vo veľkej miere využívajú možnosť podať si žiadosť elektronicky. Zhodli sa na tom poverené pracovníčky mestských úradov (MsÚ) v Trnave, Hlohovci i Piešťanoch.

Pondelok je posledným dňom, kedy si možno podať elektronickú žiadosť o voličský preukaz na 2. kolo voľby v sobotu 30. marca.

Osobne táto možnosť trvá do 15. marca. „Ľudia ešte aj dnes píšu, v rannej mailovej pošte sme našli hneď sedem žiadostí,“ povedala pre TASR Daniela Juricová z evidencie obyvateľov na MsÚ v Piešťanoch. Spolu evidujú 367 žiadostí na 1. a 332 žiadostí na 2. kolo.

Najviac žiadostí evidujú v Trnave

V Trnave je zatiaľ 562 žiadostí na 1. a 491 na 2. kolo, no podľa Beaty Slovákovej z kancelárie prvého kontaktu na MsÚ sa tento počet do konca týždňa iste zvýši. Obyvateľov podľa jej slov zaujala možnosť elektrickej žiadosti. „Vidíme, že takto si o voličský preukaz požiadali aj takí, ktorý bývajú niekoľko desiatok metrov od MsÚ, hoci si to od nich potom vyžaduje návštevu pošty a prebratie doporučenej zásielky,“ uviedla Slováková. Zákon to podľa nej však umožňuje, Trnavčania, ktorí zvykli chodiť na úrad osobne s občianskym preukazom, teraz zvolili písomný styk. Ľudia sa podľa nej stále informujú, dokedy si možno preukaz vybaviť.

V Hlohovci evidujú takmer 200 žiadostí

“O preukazy žiadajú takí, ktorí sú zvyknutí odchádzať na soboty a nedele mimo bydliska, na chalupy alebo predĺžené víkendy, prípadne idú do miesta rodiska jedného z partnerov a podobne,” skonštatovala Viera Marková z evidencie obyvateľstva na MsÚ v Hlohovci. Nateraz majú v evidencii 187 žiadostí na 1. a 191 na 2. kolo prezidentských volieb. „Zo začiatku chodili žiadosti elektronicky vo veľkom, teraz sa ľudia pýtajú na možnosť osobnej návštevy,“ dodala Marková.

Ak chcete získať preukaz na 2. kolo volieb, požiadať môžete tu. O preukaz pre 1. kolo prezidentských volieb sa dá požiadať už iba osobne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR