Aktualizované Peter Bestvina Správy Samospráva

Župa zruší Obchodnú akadémiu v Hlohovci! Okrem toho deväť ďalších stredných škôl

Na mimoriadnom zasadnutí Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) schválili poslanci viaceré zmeny týkajúce sa stredných škôl. Rušenie a spájanie škôl je medzi nimi.

Ilustračný obrázok k článku Župa zruší Obchodnú akadémiu v Hlohovci! Okrem toho deväť ďalších stredných škôl
Zdroj: Obchodná akadémia Hlohovec

Samospráva má aktuálne 58 stredných škôl, školských hospodárstiev a škôl v prírode. Poslanci schválili návrhy na zníženie tohto počtu na 48. „Financovanie mimoriadne hustej siete škôl a školských zariadení, ktorá už dávno nekorešponduje s demografickým vývojom a potrebami trhu práce, je neudržateľné,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Kde ušetriť

Podľa neho až jeden a štvrť milióna eur presmeruje kraj z poloprázdnych budov do rozvoja vzdelávania. „S touto ambíciou sme pristúpili aj k zrušeniu dvoch školských hospodárstiev a dvoch škôl v prírode, s ktorými máme ďalšie rozvojové plány. Pristupujeme tiež k zrušeniu jednej obchodnej akadémie a spojeniu ôsmich škôl do štyroch, i zaradeniu jazykovej školy pod gymnázium,“ doplnil Viskupič.

Naozaj koniec?

Návrh na zrušenie Obchodnej akadémie Hlohovec poslanci schválili v rámci racionalizácie siete škôl. Povedané jednoducho, cieľom je v reakcii na stále menší počet študentov znížiť náklady a ušetriť.

Mesto Hlohovec podľa slov primátora Miroslava Kollára rozhodnutie rešpektuje a rozumie argumentom, ktoré vedú TTSK k racionalizácii siete stredných škôl vzhľadom na klesajúci počet študentov a snahu zachovať všetky odbory.

„Som však rád, že vzájomné rokovania aj tlak hlohovských poslancov TTSK vedú k riešeniu, ktoré by mohlo uspokojiť všetky strany. Aj keď to zatiaľ nie je definitívne, vyzerá to tak, že by sa mohlo podariť zachovať najmenej na štyri roky ekonomický odbor v Hlohovci začlenený do siete zostávajúcich stredných škôl,“ prezradil primátor denníku Dnes24.

Kollár oceňuje, že sa podarilo udržať ostatné stredné školy a rozvinúť strednú umeleckú školu aj s perspektívou možného dobudovania internátu pre študentov stredných škôl.„Ako zriaďovatelia siete základných a materských škôl rozumieme snahe TTSK udržať sieť stredných škôl vzhľadom na aktuálny stav financovania samosprávy v takej podobe, aby poskytovala čo najkvalitnejšie a najdostupnejšie vzdelávanie študentom z nášho kraja,“ dodal.

Ďalšie rušenie a spájanie

Poslanci schválili návrhy na zrušenie školských hospodárstiev v Piešťanoch a Trnave, ako aj zrušenie škôl v prírode v Dobrej Vode a Moravskom Svätom Jáne.

V rámci racionalizácie siete škôl bol schválený návrh na zaradenie jazykovej školy v Dunajskej Strede pod gymnázium Ármina Vámbéryho s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede.

Kraj pristúpi k spájaniu ôsmich škôl do štyroch. V Piešťanoch ide o Strednú odbornú školu (SOŠ) záhradnícku so SOŠ regionálneho rozvoja v Rakoviciach. „Som z rozhodnutia sklamaný. Na poslancov som apeloval, aby školu v Piešťanoch nerušili. Máme školy na Slovensku, ktoré si držíme aj s nižším počtom študentov, keďže ide o úzku špecializáciu a úzkoprofilových študentov,“ informoval primátor mesta Piešťany Peter Jančovič.

V Holíči sa spoja SOŠ Jozefa Čabelku so SOŠ obchodu a služieb. V Dunajskej Strede bude spojená SOŠ informatiky a služieb s vyučovacím jazykom maďarským (VJM) a SOŠ stavebná s VJM, ako aj Stredná športová škola s VJM a SOŠ rozvoja vidieka s VJM.

Plusy a mínusy

„Zrušenie škôl je ťažký a nepopulárny proces. Čísla však ukázali, že sú pri sebe školy s podobným zameraním a podobným učebným programom. Je zrejmé, že sa tam stráca efektivita. Rizikom je, že sa zníži konkurenčný potenciál, ale na druhej strane môžeme investovať viac financií do jednej školy,“ doplnil poslanec TTSK Martin Džačovský.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Najčítanejšie