Erik Bojničan Rôzne

Zamerané na minulosť Hlohovca: 7 dôležitých míľnikov z histórie nášho mesta

Hlohovec má bohatú históriu, o tom niet pochýb. My sme sa zamerali na dôležité roky v životoch Hlohovčanov v minulosti. Vybrali sme rovných 7.

Ilustračný obrázok k článku Zamerané na minulosť Hlohovca: 7 dôležitých míľnikov z histórie nášho mesta
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Prvá písomná zmienka, ako aj u mnohých okolitých obcí pochádza z takzvanej Zoborskej listiny, ktorá uzrela svetlo sveta pred viac ako 900 rokmi. Hlohovec je v nej uvádzaný pod názvom Golguz. Od vtedy ubehlo veľa času a naše mesto zažilo mnohé. My sme sa zamerali na dátumy, ktoré boli dôležitými míľnikmi v histórii. Viete napríklad, kedy u nás vznikla prvá škola, kedy prišiel do mesta prvý vlak, či kedy sa u nás začalo variť pivo?

1. Mikuláš Kont v roku 1362 získal od kráľa Ľudovíta I. pre osadu Galgouch (Hlohovec) právo konať slobodné výročné trhy podľa zvyklostí mesta Budín. Jarmok sa mal začať na sviatok sv. Michala, mal trvať dva týždne a bol oslobodený od všetkých mýtnych poplatkov.

2. Najstarší priemyselný podnik vybudovaný v Hlohovci bol „Fraštacký pivovar“, ktorý bol založený Jurajom Erdödym v roku 1722. Pivovar, ako sa uvádza v mestskej kronike, bol celé 19. storočie v prenájme. V roku 1919 sa v ňom začalo vyrábať 10°, 12° a 16° pivo. V Hlohovci bola aj vychýrená sladovňa, ktorá podľa kronikára dodávala slad aj do zahraničia, ako napríklad do Švajčiarska, ba aj do Grécka.

3. Podľa zápisov v mestskej kronike prvý železničný most v meste Hlohovec bol postavený v roku 1897 a už v nasledujúcom roku prišiel do nášho mesta prvý vlak z trate Hlohovec-Leopoldov. Pôvodné plány, ako stojí v kronike, boli na úzkokoľajnú trať, no stoličný snem tento návrh zamietol a bol vypracovaný nový projekt na trať riadnej šírky. Pôvodný most bol zničený na konci Druhej svetovej vojny ustupujúcou nemeckou armádou.

4. Najstaršou školou Hlohovca je podľa kroniky rímsko-katolícka ľudová škola. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1397. V škole vyučoval farár, vyučovacím jazykom bola latinčina. Vyučovalo sa predovšetkým náboženstvo, neskoršie písanie, čítanie a rátanie.

5. Dôležitým, hlavne pre futbalových fanúšikov z Hlohovca je rok 1914. Vtedy totiž v našom meste vznikol prvý futbalový klub. Niesol meno Gac. Od roku 1927 sa volal ŠK Hlohovcec a od roku 1955 ho poznáme pod súčasným názvom Slovan Hlohovec.

6. V Hlohovci podľa mestskej kroniky sídlila prvá lekáreň v Nitrianskej župe, kam vtedy Hlohovec spadal. Bola zriadená v roku 1702 a niesla názov Lekáreň k sv. Jozefovi. Ako sa uvádza v mestskej kronike v čase vzniku tejto lekárne, ktorú Hlohovčania poznali pod menom Stará apatéka, za účelom poskytovania potrebných medikamentov bol poslaný do nášho mesta i prvý lekárnik.

7. V októbri 1908 začala výstavba elektrárne v Hlohovci. V tom čase to bola najväčšia súkromná dieselová elektráreň v Hornom Uhorsku. Fungovala od r. 1909. Hlohovec bol ňou prvý raz osvetlený dňa 1. novembra 1909.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie