Klaudia Goncalves Rôzne

Vianočné ozdoby sa v Hlohovci vyrábali 43 rokov: Vyvážali sa až za oceán

Pri príležitosti najkrajších sviatkov sme načreli do mestskej kroniky a bádali po histórii známej dielne. Ježiškova továreň mala naozaj zaujímavú históriu.

Ilustračný obrázok k článku Vianočné ozdoby sa v Hlohovci vyrábali 43 rokov: Vyvážali sa až za oceán
10
Galéria

Výrobňa Rozvoj zameraná na výrobu fúkaných sklenených ozdôb vznikla v Hlohovci dňa 1. septembra 1959. Nachádzala sa v budove na Hollého ulici, kde predtým sídlil okresný súd. Keďže sa v nej vyrábali prevažne vianočné ozdoby, miestni ju začali volať Ježiškova fabrika.

Ako píše kronika mesta, po zrušení okresu Hlohovec bol premiestnený aj ľudový súd do Trnavy, v dôsledku čoho sa uvoľnila stará budova v Hollého ulici, ktorá dlhé roky slúžila justícii. „Bola tu tiež okresná prokuratúra a aj menšia väznica. Na prízemí, kde bola pozemková kniha, bol tiež súdny archív,“ píše sa v kronike mesta Hlohovec.

Do prázdnej budovy sa ľudové družstvo Invalid so sídlom v Trnave rozhodlo umiestniť výrobňu fúkaného skla so zameraním na vianočné, prevažne stromkové ozdoby. „Výrobu zaviedol odborný pracovník sklárskeho priemyslu v smere fúkaného skla František Jadroň, ktorý bol jedným z vedúcich pracovníkov tunajšej výrobne. Druhou odbornou pracovníčkou bola Mária Sklenárová, ktorá zastávala post vedúcej výroby a riadila 30 robotníčok, zväčša mladých dievčat so zmenenou pracovnou schopnosťou,“ spomína sa v mestskej kronike.

Následne došlo k zmene názvu družstva – z pôvodného Invalid, na „Rozvoj“. Spočiatku vo výrobni pracovali aj miestni invalidi, v roku 1960 sa uskutočnilo plánované rozšírenie výrobne až na 100 pracovníkov.

S rastom produkcie sa investovalo aj do nových technológí: “Pre zlepšenie technológie výroby a zlepšenie pracovných podmienok zamestnancov sa previedlo v lakovni vetranie výkonnejšími ventilátormi, vsadené boli dva kompresory vo fúkarni, v miestnosti postriebrenia sa zaviedla sušiaca pec a postavila sa nová destilačná aparatúra,„ informuje kronika a pokračuje: "Ďalej sa zaviedla nová sušiaca pec – pásová, na sušenie výrobkov z máčaných acetónových farieb s odsávacím zariadením na výpary. Tiež bola zavedená nová inštalácia pre neónové osvetlenie.“ Hotové výrobky putovali na trh.

Okrem slovenského trhu boli hotové výrobky exportované aj do cudziny, a to do Francúzska, Spojených štátov amerických a tiež do Anglicka. Vyrábali sa ozdoby z fúkaného skla, ktoré sa tavilo v plynných plameňoch zo sklenených rúrok dodaných z výrobní českého skla, ako suroviny. Vyfukovali sa sklenené gule, hríbiky, ale najviac žiadané boli, na výrobu najnákladnejšie, vtáčiky.

Pamätáte si na Ježiškovu továreň? Zaspomínajte si vo Vlastivednom múzeu
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie