Klaudia Goncalves Správy

Verejnosť pomáha núdznym: Symbolické platidlo hlinený dukát mieri aj do Hlohovca

Trnavská arcidiecézna charita rozširuje projekt symbolického platidla - hlineného dukátu, ktorým verejnosť pomáha ľuďom na ulici, aj do ďalších miest.

Ilustračný obrázok k článku Verejnosť pomáha núdznym: Symbolické platidlo hlinený dukát mieri aj do Hlohovca
Zdroj: Trnavská arcidiecézna charita

Trnavská arcidiecézna charita sa rozhodla zareagovať na úspech projektu symbolického platidla, ktorým verejnosť pomáha núdznym na ulici a rozšíriť ho do ďalších miest. Po Trnave, kde projekt funguje už dva roky, tak hlinený dukát pomôže i v ďalších mestách.

Začiatkom budúceho roka prinesie charita Hlinený dukát najskôr do Piešťan, následne do Nového Mesta nad Váhom a tretím mestom bude Hlohovec.

„Ľudia nás z každej strany povzbudzovali, aby sme Hlinený dukát rozšírili, lebo by ho radi využívali aj vo svojom meste. Na projekt sme v tomto roku získali finančnú podporu z viacerých zdrojov, a tak môžeme pristúpiť k tomuto kroku,“ vysvetlil Igor Strýček, projektový manažér TADCH.

Charita sa pri rozširovaní projektu do ďalších miest rozhodovala na základe dvoch kritérií: „Aby sme v novej destinácii mali zázemie, ktorým môže byť naše nízkoprahové centrum, farská charita alebo partnerská organizácia a tiež reálna potreba dukátu v meste,“ ozrejmil Strýček.

Vyžobrané peniaze škodia

Jedným z hlavných cieľov projektu Hlinený dukát je šíriť osvetu o tom, že vyžobrané peniaze človeku v núdzi nepomôžu, ale uškodia. „Naši zamestnanci pracujú s touto skupinou ľudí a mohli by hodiny rozprávať o tom, kde končia vyžobrané peniaze. Núdzni si za ne kúpia alkohol a drogy. Živia tak svoje závislosti, ktoré im bránia vyriešiť ich problémy,“ vysvetlil riaditeľ TDACH Miroslav Dzurech. Častokrát sú podľa jeho slov samotní ľudia v núdzi žobrajúci na ulici obeťami organizovaných skupín. „Na vlastné oči sme videli, ako ráno priviezli žobráka v luxusnom aute na ulicu, večer po neho prišli a zobrali mu všetky peniaze,“ uviedol Dzurech.

Za dukát jedlo

Hlinený dukát predstavuje ten druh pomoci, ktorú ľudia v núdzi potrebujú – na charite ho môžu vymeniť za jedlo, teplý nápoj či vyprať si zaň oblečenie, v stánku s rýchlym občerstvením zaň dostanú sýte teplé jedlo.

V Trnave, kde projekt funguje už dva roky, si získal veľkú podporu verejnosti. Od začiatku roka 2019 do novembra sa do charitného centra pomoci človeku vrátilo takmer 1500 dukátov. Charita tiež získala podporu z participatívneho rozpočtu, ktorým Mesto Trnava podporuje občianske projekty. V meste Trnava tak pribudnú automaty na dukáty, aby boli dostupnejšie pre všetkých podporovateľov tohto projektu.

Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie