Klaudia Goncalves Kultúra

V elipse spí lev: Knihu Stana Kamenčíka 100 + 1 palindróm uviedli do života, FOTO

V Empírovom divadle v Hlohovci bola slávnostne uvedená do života kniha 100 + 1 palindróm autora Stana Kamenčíka s ilustráciami Stana Kochana.

Ilustračný obrázok k článku V elipse spí lev: Knihu Stana Kamenčíka 100 + 1 palindróm uviedli do života, FOTO
12
Galéria

V stredu, 9.10. 2019, v deň s palindromickým dátumom, bola v Empírovom divadle v Hlohovci do života slávnostne uvedená nová kniha Stana Kamenčíka 100 + 1 palindróm. Palindrómy (slová, príp. vety, ktoré sa z oboch strán čítajú rovnako) vtipne ilustroval karikaturista Stano Kochan.

Krst knihy sprevádzali zaujímavé rozprávania či už samotného autora, ale aj hostí, ktorých si na svoj happening pozval – o palindrómoch v matematike porozprával Jules Selnekovič, o ich výskyte v architektúre predniesol Maroš Kamenčík text Jara Krobota, autorovho spoluhráča zo skupiny Vetri.

Stano Kamenčík v krátkom vstupe predstavil aj život a dielo ilustrátora knihy Stana Kochana a potom už nasledoval samotný krst knižky.

„Za krstných otcov som vybral básnika a textára Milana Hodála, s ktorým som nedávno hudobne spolupracoval a Dana Göröga, ktorý je nositeľom palindromického priezviska a pre túto príležitosť spravil pieseň na palindromický text, ktorý som mu poslal. Krstilo sa písmenkovými cestovinami,“ uviedol Stano Kamečík.

Podujatie bolo nezvyčajné aj rozmiestnením stoličiek v hladisku do tvaru elipsy.

„Snažili sme sa rozbiť koncept striktne oddeleného javiska od hladiska a preniesli sme "javisko“ medzi ľudí: ľudia usadení v elipse, hudobná skupina v strede, kvadratické ozvučenie v štyroch rohoch sály. Inovatívna bola aj tzv. spätná projekcia, ktorá využíva zrkadlovo obrátený obraz," vysvetlil zámer prepojenia divákov s účinkujúcimi Sta­no.

Po samotnom krste knihy nasledovala prehliadka výstavy ilustrovaných palindrómov a každý z návštevníkov si mohol zobrať jeden (alebo i viac) obrázkov na pamiatku. Samozrejme nechýbala ani autogramiáda, a tak si každý priaznivec palindrómov mohol odniesť domov zakúpenú knižku s podpisom autora.

Video z krstu knihy nájdete pod článkom.

Zdroj: YouTube.com
V elipse spí lev: Knihu Stana Kamenčíka 100 + 1 palindróm uviedli do života, FOT
12
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie