Správy

Trnavský kraj rozdával ocenenia: Poznáme najlepšie ekologické činy roka 2018

Do ôsmeho ročníka súťaže bol prihlásený rekordný počet projektov. Uspelo triedenie i zber odpadu, aj Živá lúka.

Ilustračný obrázok k článku Trnavský kraj rozdával ocenenia: Poznáme najlepšie ekologické činy roka 2018
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Rekordných 20 projektov sa prihlásilo do súťaže Ekologický čin roka 2018, ktorú vyhlásil ôsmykrát Trnavský samosprávny kraj (TTSK) so zámerom upriamiť pozornosť na globálne problémy spojené so životným prostredím a na spôsoby ich riešenia na regionálnej úrovni. Odborná komisia hodnotila prihlásené projekty v dvoch kategóriách – v jednej projekty predkladali občianske združenia, obce, dobrovoľníci a v druhej materské, základné a stredné školy.

V prvej kategórii, ako o tom informoval Jaroslav Vacek z odboru komunikácie TTSK, bol najúspešnejší projekt občianskeho združenia (OZ) Komunita Zelenča s názvom Triedenie odpadu.

Členovia združenia formou osobných rozhovorov, letákmi a informačným panelom zvýšili povedomie o separovaní odpadu v obci. Okrem toho pravidelne zbierajú odpadky, sadia stromy a osádzajú vtáčie búdky.

Na druhom mieste sa umiestnil projekt Slovenského skautingu, 80. zboru Ginko Piešťany s názvom Ako na EKO a Čistím naše mesto. Tretie miesto obsadili dva projekty, Živá lúka OZ Zeleň a Smeťozbery dobrovoľníckej skupiny DOZOR HC (Dobrovoľný občasný zber odpadkov rukami Hlohovec).

V kategórii škôl porotu najviac zaujal projekt Základnej školy (ZŠ) Andreja Radlinského v Kútoch, v rámci ktorého žiaci premenili zarastený pozemok na upravenú školskú záhradu.

Okrem nových chodníkov, ohniska, vyvýšených záhonov a lavičiek pribudli aj rozhľadňa, altánok či ohrada na sliepky. Na druhom mieste sa umiestnil projekt Gymnázia Jána Hollého Trnava s názvom Zóna bez peňazí. Tretie miesto si opäť podelili dva projekty – Zeleň v materskej škole – Óvoda Šamorín a Rozmýšľajme globálne a konajme lokálne Obchodnej akadémie Veľký Meder. Na vyhodnotení vo štvrtok (6. 6.) vyhlásil predseda TTSK Jozef Viskupič Ekologický čin roka 2019.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie