Klaudia Goncalves Rôzne Správy

Stano Kamenčík, autor knihy 100 a 1 palindróm: Palindróm nie je len slovná hračka

Pedagóg, hudobník a zberateľ palindrómov Stano Kamenčík porozprával o tom, ako vznikol nápad vydať ilustrovanú knižku a ako ho vety, ktoré sa čítajú rovnako odpredu aj odzadu, fascinujú od detstva.

Ilustračný obrázok k článku Stano Kamenčík, autor knihy 100 a 1 palindróm: Palindróm nie je len slovná hračka
6
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Stanislav Kamenčík je slovenčinár na Obchodnej akadémii v Hlohovci. Okrem toho ho Hlohovčania poznajú aj ako hudobníka pod pseudonymom Standard. Už menej je však verejnosti známa jeho záľuba v zbieraní viet, ktoré sa čítajú odpredu aj odzadu rovnako – palindróm. Stano nám porozprával o tom, ako vznikol nápad vydať palindrómy knižne a osloviť s ponukou na spoluprácu známeho slovenského karikaturistu Stana Kochana, prezradil čo všetko v knižke nájdeme a kedy sa môžeme tešiť na jej slávnostné uvedenie do života.

Odkedy sa zaujímaš o palindrómy?

„Od detstva. Keď sme boli s bratom Marošom na základnej škole, jedného dňa nám otec priniesol z Drôtovne, kde pracoval, zoznam palindromických vetičiek vytlačených na A4 pod sebou. Samozrejme, vtedy sme nevedeli, čo sú to palindrómy, ale tie vety sa čítali odpredu aj odzadu rovnako. Vtedy som poznal len jednu, tú najznámejšiu: Kobyla má malý bok. Otec nám to priniesol so slovami „Chlapci, pozrite sa na to, to je sranda.“ Bolo ich na tom papieri možno 30.“

A teba to na prvý pohľad zaujalo?

„Pripadalo mi to veľmi zaujímavé a vtipné, boli tam absurdné vety typu Chorá Marka na Kramároch. Začal som rozmýšľať, ako by tá chorá Marka na Kramároch vyzerala, keby som ju nakreslil, ako tam tak leží a dáva si tabletku. Tak som si začal k tým palindrómom kresliť obrázky. To som mohol mať tak 10 rokov. Niekde mám tie obrázky zapatrošené, chcel som ich použiť aj do knižky, len ich neviem nájsť.“

Čo si ešte vtipné nakreslil?

„Bolo tam aj zopár nekorektných palindrómov. Napr. Alaha ťava ťahala. Tak som nakreslil Alaha za ťavou ako sa drží chvosta a ťava ho vláči. Boha bude ťahať nejaká ťava? To mi prišlo už dosť na hrane. Nakreslil som napr. aj indiána ako listuje v kalendári k palindrómu Indián zná i dni.“

Ako si sa zoznámil s tvorbou karikaturistu Stana Kochana?

„Približne v tom istom čase, ako som si ja kreslil tie obrázky, v Smene na nedeľu vychádzal komiks pod názvom Slovensko v praveku, ktorý kreslil Stano Kochan. Jeho karikatúry ma veľmi ovplyvnili, vystrihoval som si tie komiksy, zakladal a lepil do zošita, ten komiks mal, myslím, 53 dielov. Kresby Stana Kochana ma v detstve inšpirovali k tomu, aby som si sám začal kresliť palindrómy. Celkovo som veľmi rád kreslil, na základnej a strednej škole som kreslil karikatúry spolužiakov, neskôr na strednej škole som sa viac začal venovať hudbe a kreslenie išlo bokom.“

Z karikatúr Stana Kochana si usporiadal aj výstavu. Pri akej príležitosti a ako ten nápad vznikol?

„Nápad vznikol, keď som sa zoznámil s karikaturistom Ferom Bojničanom, ktorý vedel, že zbieram výstrižky Kochanových ilustrácií. Spoločne vznikla myšlienka usporiadať sprievodnú výstavu k podujatiu Fraštacký tŕň, čo je medzinárodná súťaž kresleného humoru, ktorá sa koná v Hlohovci. Okrem starých zozbieraných vecí som zohnal ešte Kochanove karikatúry zo 60. rokov z jeho nemeckej tvorby, keďže žil okolo 40 rokov v Nemecku. Keď som sa s ním skontaktoval aj osobne, poslal mi aj jeho novú tvorbu a všetko dohromady sme to vystavili vlani vo Vlastivednom múzeu.“

Zapojil si sa aj ty niekedy do súťaže Fraštacký tŕň?

„Nie. Občas som niečo nakreslil, ale nikdy som to do súťaže neposlal. Mal som pocit, že to nebude úspešné.“

Ako sa zrodila myšlienka vydať knižku palindrómov?

„Nápad na knižku som držal v hlave už dlhšie. Chcel som najskôr osloviť spomínaného Fera Bojničana, ale vedel som, že je zaneprázdnený a má veľa iných povinností, tak som využil to, že už som mal kontakt na Kochana a navrhol som to priamo jemu.“

Aká bola jeho reakcia?

„Bol potešený, že má o jeho humor ešte niekto záujem. Ako 77-ročný si občas ešte niečo nakreslí, ale už nevydáva. Poslednú knihu aforizmov ilustroval v roku 2012. Začali sme si písať a telefonovať, posielal mi kreslené pohľadnice, pozdravné telegramy, ktoré sám nakreslil. Oslovil som ho s tým, že mám okolo 500 palindrómov, ktoré som zozbieral a asi polovicu z nich aj sám vymyslel, či by ich nechcel ilustrovať. Kochan reagoval, že je to výborný nápad a počas leta zilustroval nejakých 130 obrázkov. Každý týždeň mi chodila obálka plná obrázkov. Sám mi povedal, že ho to veľmi bavilo, najmä ilustrovanie absurdných palindrómov – precvičil si mozgové závity. Počas tvrby ilustráciií dokonca zistil, že aj jeho dátum narodenia je palindromický.“

Knižku tvoria zozbierané, ale aj tebou vytvorené palindrómy. Prezradíš nám nejaký tvoj, ktorý v knižke nájdeme?

„Napr. Evina nemá lásku k saláme na nive.“

Ten je dlhý! To si sa musel natrápiť!

„To proste tak vyjde.“ (smiech)

Pri akých chvíľach to tak z teba vychádza? Na záchode? (smiech)

„Aj. (smiech). Už som namotal aj zopár kamarátov. Marek Jankovič ( aktivista z DOZOR HC, pozn. red.) mi za posledný týždeň poslal asi 10 palindrómov. Diagnostikoval som ho, že dostal akútnu palindromitídu.“

Prečo si sa rozhodol pre štúdium slovenského jazyka, keď ťa to viac ťahalo umeleckým smerom, k ilustrácii a hudbe?

„Zo základnej školy som veľmi chcel ísť na nejakú výtvarnú školu, ale v Hlohovci nič také nebolo. Mama povedala: „Nie, nikam nebudeš cestovať, pekne budeš doma a keď starší brat chodí sem na Obchodnú akadémiu, aj ty tam pôjdeš.“ A bolo rozhodnuté. Obchodnú som absolvoval a po vysokej škole som tu začal pôsobiť ako pedagóg.“

Knižka 100 + 1 palindrómov bude slávnostne uvedená do života 9.10.2019. Prečo ste vybrali práve tento dátum?

„Pretože je to palindromický dátum a my sme sa rozhodli, že musíme dovtedy stihnúť knižku vydať, aby to bolo absolútne dokonalé. Tento dátum je zároveň 282. deň v roku, čo je tiež palindromické číslo.“

Peniaze na vydanie knižky ste zbierali cez Startlab. Ako vznikol tento nápad?

„Knižku mi pomáha vydať OZ Ex Libris ad Personam Hlohovec, poskytnú mi časť financií na jej vydanie. Zároveň mi Helena Pekarovičová z ELAPu poradila Startlab, ktorý v minulosti využila pre podporu svojho projektu aj hlohovská výtvarníčka Radka Hrabovská a tiež naša žiačka Janka Žampachová, ktorá točí film o anorexii. Cieľovú sumu sme stanovili na 505 eur a už sa nám ju podarilo aj prekročiť, nazbieralo sa vyše 700 eur. Taktiež nám prisľúbil pomoc primátor mesta, ktorý nám môže vyčleniť 300 eur. Žiadosť je poslaná, predpokladám, že bude schválená. Celý balík, s ktorým budeme operovať je nejakých 1500 eur, za čo vydáme 303 výtlačkov a musíme z toho zafinancovať nejaké tričká a odznaky pre všetkých, ktorý nám prostredníctvom Startlabu prispeli.“

Ak sa po knižkách zapráši, bude dotlač?

„Áno, chcel by som to ale ponúknuť profesionálnemu vydavateľstvu.“

Zbieraš už teraz palindrómy na ďalšiu knihu?

„Mám ich zatiaľ dosť, ešte zhruba okolo 400 neilustro­vaných. Intenzívne ich zbieram zhruba od roku 2001. Takže predpokladám, že ak Kochan nebude chcieť už pokračovať, druhý diel by sme urobili s ilustrátorom Ferom Bojničanom. Možno by to mohlo mať iný koncept, Fero robí kalendáre, mohol by to byť Palindróm na každý deň. (smiech)“

V knižke vtipnou a ľahkou formou vysvetľuješ, čo je to palindróm a kde všade sa s ním bežný človek môže stretnúť. Za útlou knižkou sú hodiny výskumu. Odkiaľ si čerpal?

„Áno, palindróm je známy už od čias antiky, v knižke rozprávam o tom, že sa s ním stretávame v literatúre, v titulkoch novín, v reklamách, v informatike. Ak si odmyslíme dĺžne, slovenčina má niekoľko desiatok tisíc palindrómov. Rozdelil som knižku do viacerých tematických celkov, kapitol. Veľmi mi pri výskume pomohol internet, prelistoval som obrovské množstvo elektronických kníh, na zdroje ma odkázali aj české a poľské štúdie o palindrómoch.“

Kde ešte môžeme natrafiť na palindróm?

„Všade. Existujú palindromické názvy miest a obcí, palindromické priezviská. Taký Iggy Pop má palindromické aj krstné meno, aj priezvisko. Kuko z Horkýže slíže má jednu celú skladbu s palindromickým textom. V matematike palindromické jedenásťciferné prvočísla po vynásobení 11 dávajú opäť palindromické prvočísla. V genetike sekvencie DNA, ktoré sú radené palindromicky majú samoopravovaciu schopnosť a dokážu prekopírovať svoju genetickú informáciu zdravej polovici, ak sú palindromické. Palindrómy sú v architektúre – Karlov most je vybudovaný na základe ochranného palindrómu, jeho dĺžka je 515 m., David Lynch v seriáli Twin Peaks zanechal množstvo palindromických odkazov. Palindrómy boli využívané aj v exorcizme. Nachádzame ich naozaj v každej sfére.“

Ty si aj hudobník a sám si píšeš texty. Nachádzajú sa palindrómy aj v niektorom z tvojich textov?

„Nie, ale na slávnostné uvedenie knihy 9.10.2019 som pozval ako hudobného hosťa miestneho muzikanta s palindromickým priezviskom. Je ním Dano Görög. Dal som mu palindromický text, ktorý dostal za úlohu zhudobniť. To bude krstná pieseň. Ak bude čas na nácvik, odohráme ju spolu. Akcia bude verejná, srdečne pozývam všetkých priaznivcov palindrómov do Empírového divadla v Hlohovci. Prídu zaujímaví hostia, ktorí porozprávajú o tom, ako palindrómy figurujú v každej oblasti nášho života.“

Stano Kamenčík, autor knihy 100 a 1 palindróm: Palindróm nie je len slovná hračk
6
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM