Zuzana Jakubičková Samospráva

Spor ohľadom skládky Vlčie Hory stále trvá: Každý má na vec iný názor

Skládka odpadov Vlčie Hory je už bežnou témou na Mestských zastupiteľstvách v Hlohovci. Aktivisti bojujú a dúfajú, že s majiteľmi skládky nájdu spoločnú reč a nakoniec aj finálne riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkých. Prinášame vám stanovisko spoločnosti a aktivistov na hlavné problémy skládky.

Ilustračný obrázok k článku Spor ohľadom skládky Vlčie Hory stále trvá: Každý má na vec iný názor
Foto: Zuzana Jakubičková

Zámery spoločnosti Plastic People

Navýšiť kapacitu skládky o približne 264 500 m3, pričom jej terajšia kapacita je 415 000 m3. Zvýšenie kapacity na zneškodnenie nebezpečných odpadov o približne 21 000 m3. Vybudovanie plochy pre biodegradáciu odpadov (znečistených ropnými latkami). Rekultivácia skládky kalov a skládky na priemyselný odpad.

Všetky aktivity majú byť realizované v rámci oploteného areálu Platic People (PP), čím nedôjde k záberu nových okolitých pozemkov. Podľa spoločnosti, zámer žiadnym spôsobom nemení územný plán mesta.

Hlavné ciele aktivistov ohľadom skládky

„My budeme spokojní pokiaľ skládka nebude svojimi vplyvmi (horením, prípadnými únikmi nebezpečných látok do vzduchu, pôdy a vody) znepríjemňovať život Hlohovčanov a obyvateľov okolitých obcí. Za ďalšie, keď sa rozvoj skládky zastaví v pôvodne naplánovanej kapacite (to znamená na 450 000 m3 komunálneho odpadu, z ktorých je dnes ešte polovica voľná, a bez ďalších skládok nebezpečného odpadu), a keď sa spoločnosť PP po ukončení prevádzkovania postará o jej zakonzervovanie, rekultiváciu a následný 30-ročný monitoring v súlade so zákonom.“ vyjadril sa M. Kollár.

Názory na problémy sa líšia

Prečo podľa vás dochádza na skládke k požiarom?

Aktivisti: „Nechcem špekulovať, môžem sa napríklad domnievať, že je to v dôsledku nesprávnych technologických postupov ešte z minulosti, ktoré sa vypomstili dnes v dôsledku vnútorného zloženia skládky, ale to nech riešia odborníci. V podstate je nám jedno, prečo skládka horí, pre nás je podstatné, aby k požiarom nedochádzalo a smrad z nich nezamoroval okolie. A to je zodpovednosť prevádzkovateľa.“

PP: „Posledný väčší požiar sme zaznamenali v novembri v roku 2011 a ani vtedy neboli namerané zvýšené hodnoty sumárnych organických látok. Areál odpadového hospodárstva má dnes umiestnené kamery, ktoré snímajú celý priestor areálu, ale aj mimo neho. V roku 2011 tieto kamery chýbali, ale sme presvedčený, že požiar niekto úmyselne vyvolal, skládku zapálil. Teraz už je areál strážený a k novým požiarom nedochádza. Odpad zahŕňame a hutníme väčším množstvom zeminy a technologického materiálu, než ako to zákon vyžaduje. Od novembra minulého roku (2012) nedošlo k žiadnemu požiaru.“

Znečisťuje skládka ovzdušie v oblasti Hlohovca?

Aktivisti: „Ak by ho neznečisťovala a nezamorovalo vzduch prinajmenšom smradom z opakovaných požiarov, tak by sme dnes žiadny problém so skládkou neriešili, lebo by si ju okrem Pastuchovčanov nikto nevšimol. Za to, že sa dnes nejakou skládkou vôbec zaoberáme, si môže prevádzkovateľ sám­.“

PP: „Zápach sa výraznejšie môže prejaviť len v blízkosti areálu do dvesto metrov. N znečistenie ovzdušia v okolí Hlohovca má vplyv jednak farmaceutický, kovospracujúci a drevársky priemysel s emisiami prašnosti, ale aj veľký počet lokálnych tepelných zdrojov. V centre mesta má na znečistení ovzdušia podiel aj intenzita dopravy na ceste I/64.“

Šíri sa zo skládky zápach a máme sa ho obávať?

Aktivisti: „Zápach sa zo skládky šíri najmä v čase požiarov, ktorých počet našťastie od minulého leta, čo sme sa práve na základe smradu z opakovaných požiarov začali skládkou zaoberať, výrazne poklesol, čo pokladáme za prvý úspech našich aktivít.“

PP: „Zápach je senzoricky nepríjemný, no nie je zdraviu a ani inak škodlivý. Snažíme sa ho samozrejme eliminovať. Nepredpokladáme žiadne vplyvy na zdravie obyvateľstva okolitých obcí pri štandardnom prevádzkovaní skládky a ostatných zariadní.“

Prinesie rozšírenie skládky riziko nádorových ochorení, dýchacích ciest a kožných ochorení?

Aktivisti: „To závisí od spôsobu prevádzkovania skládky, zloženia ukladaných dopadov a technologických postupov. Doterajšia činnosť prevádzkovateľa, opakované požiare, zistenia z kontrol Slovenskej inšpekcie životného prostredia atď. v nás bohvieakú dôveru smerom do budúcnosti nevzbudzujú.“

PP: „Obavy sú neopodstatnené. Nedošlo doteraz k žiadnemu úniku kyanovodíku, ako tvrdia niektorý aktivisti. Regionálny úrad verejného zdravotníctva podrobne posudzoval náš projekt a súhlasí s ním. Vyhovuje prísnym požiadavkám a neprinesie žiadne riziko spomínaných ochorení.“

Ďalšie informácie prinesieme v piatkovom pokračovaní!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM