Rôzne

Spomienka na letisku: Pripomenuli si 80 rokov od úteku slovenských letcov do Poľska

Členovia spolku leteckej histórie Czech Spitfire Club si na piešťanskom letisku pripomenuli 80. výročie úletu slovenských letcov do Poľska.

Zdroj: Dnes24.sk

Letom z piešťanského letiska do poľského Deblinu si pripomenuli fanúšikovia leteckej histórie 80. výročie najväčšieho leteckého úteku z územia Slovenského štátu.

Siedmeho júna 1939 osem československých letcov odletelo na svojich strojoch, aby sa mohli zapojiť do bojov proti nastupujúcemu fašizmu.

Odvážny čin uskutočnili pod vedením čatára Imricha Gablecha. Dvanásti leteckí nadšenci z Czech Spitfire Club a dvaja piloti preleteli v piatok na dvojplošníku Antonov An-2 tú istú trasu ako odvážni letci.

Odštartovali napoludnie, v rovnakom čase ako odhodlaní mladí muži pred 80 rokmi.

Povedal to pre TASR František Mikulík z Czech Spitfire Clubu. Útek-úlet piešťanských letcov bol inšpiráciou pre ďalších, ktorí sa chceli zapojiť do bojov proti Adolfovi Hitlerovi. Osmička krátko pôsobila v poľskej armáde, ale po napadnutí Poľska nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom niektorí z nich padli do zajatia a k britskému letectvu – RAF, čo bolo ich cieľom, sa dostali až cez sovietsky gulag.

Piešťany: Spomienka na úlet slovenských letcov do Poľska
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie