Klaudia Goncalves Kultúra

Roky mladosti prežil v Hlohovci: Obľúbený herec Ivan Letko sa dožíva 85 rokov

Herec a pedagóg Ivan Letko, ktorý na divadelných doskách stvárnil viac ako 150 postáv, sa dožíva významného životného jubilea 85 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Roky mladosti prežil v Hlohovci: Obľúbený herec Ivan Letko sa dožíva 85 rokov
Zdroj: TASR

Herec a pedagóg Ivan Letko sa narodil 9. decembra 1934 vo Farnej pri Leviciach. Neskôr vyrastal v Hlohovci, kde už popri štúdiu na gymnáziu pôsobil ako herec v ochotníckom divadle. „Už ako sedemnásťročný som hral starého senilného dedka v Jiráskovej hre Otec,“ zaspomínal si.

V roku 1956 ukončil Ivan Letko štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, potom 10 rokov pôsobil v Divadle SNP v Martine. V roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde pôsobil aj ako umelecký šéf.

Na divadelných doskách stvárnil približne 150 postáv. Vynikol najmä vo výrazne vyhranených tragikomických charakteroch – Valér v Moličrovom Tartuffovi (1966), Happy v Millerovej Smrti obchodného cestujúceho (1967), Osric v Shakespearovom Hamletovi (1974), Helmer v Ibsenovej Nore (1975), Pyskuliak v Čaji u pána senátora (1976) od Ivana Stodolu, Trigorin v Čechovovej Čajke (1976), či ako Manžel v Brechtovej Malomeštiakovej svadbe (1985).

Divadlo považuje Ivan Letko za svoju najväčšiu lásku. „Je to možno klišé, ale je to tak. Kontakt s publikom je nenahraditeľný. Keď ľudia reagujú a zatlieskajú, to je ten najkrajší honorár,“ vyjadril sa o svojej profesii umelec.

Popri hereckej kariére bol Ivan Letko viac ako 30 rokov pedagógom na katedre herectva a réžie na bratislavskej VŠMU. Medzi jeho študentov patrili poprední slovenskí herci ako Zdena Studenková, Jozef Vajda, Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner, Jana Oľhová ale i jeho dcéra Hana Letková a mnohí ďalší.

Hviezdil i vo filmoch

Obsadzovaný umelec svoj herecký talent predviedol v desiatkach filmov. K tým najvýznamnejším patrí televízna dráma Živý bič (1966) na motív známeho slovenského románu Mila Urbana. V tom istom roku hral aj v prvej slovenskej gangster-revue Škandál v Melodias banke, ktorú nakrútil Otakar Krivánek a scenár k nej napísal Július Satinský. Objavil sa vo francúzsko-československej vojnovej dráme Muž, ktorý luže (1968) z dielne režisérskej dvojice Alain Robbe-Grillet a Martin Hollý.Otakar Krivánek obsadil Letka do svojich komédii Milosrdný čas (1976) a do trojdielneho česko-slovenského projektu Štipku soli (1977).

Ivan Letko v tomto období účinkoval väčšinou v televíznych filmoch či v záznamoch divadelných predstavení. Spomedzi nich určite stojí za zmienku filmové spracovanie románu Stefana Zweiga Amok (Martin Hollý, 1977), či záznam Shakespearovho Macbetha v réžii Vladimíra Strniska (1980).

V roku 1985 hral Letko v trojdielnom filme tu musíš žiť, ktorý podľa románu Antona Baláža nakrútil Pavol Haspra. Ten istý režisér obsadil Ivana Letka aj do televíznej adaptácie klasickej komédie Petra Zvona Tanec nad plačom (1989), a tiež do známej komédie Mastný hrniec (1991) Júliusa Barča-Ivana.

Nezameniteľný hlas

Letkov nezameniteľný hlas znel na vlnách Slovenského rozhlasu a v zábavných reláciách ako napríklad Echorádio s Magdou Pavelekovou, či s Petrom Bzdúchom, s ktorým vytvorili legendárnu humoristickú dvojicu „Dôchodci na potulkách“. Často a s úspechom sa však venoval aj dabingu.

Hlasom Ivana Letka hovorila tiež Baba Jaga v kultovej ruskej rozprávke Morozko (Mrázik, 1964).

Sympatický dedko Zoli

Ani v seriálovej dobe sa sympatický herec nestratil. Zahral si v televíznych seriáloch Kutyil s.r.o. (2008), Odsúdené (2009), či v obľúbenom Búrlivom víne (2012–2014). Jeho postava dobrosrdečného dedka Zoliho sa medzi divákmi dodnes teší veľkej obľube. „Moja herecká kariéra išla od milovníka cez intrigána a končím dobrotivým deduškom,“ skonštatoval Ivan Letko.

Životné jubileum 85 rokov oslávil Ivan Letko v pondelok, 9.12.2019.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie