Klaudia Goncalves Rôzne Správy

Retro je opäť v móde: Vianočné ozdoby z Ježiškovej továrne sa stále tešia obľube

Mnohí Hlohovčania si určite pamätajú na továreň Pod Beranom, kde sa vyrábali sklenené vianočné ozdoby. U miestnych dostala meno Ježiškova fabrika.

Ilustračný obrázok k článku Retro je opäť v móde: Vianočné ozdoby z Ježiškovej továrne sa stále tešia obľube
7
Galéria

Nielen starší Hlohovčania si určite spomínajú na krásne sklenené ozdoby z miestnej dielne Rozvoj. Keďže to boli prevažne vianočné gule a iné fúkané vianočné dekorácie, továreň dostala u miestnych pomenovanie Ježiškova fabrika. Uchytila sa do takej miery, že výrobky z nej boli vyvážané do zahraničia.

Továreň zanikla v roku 2002, pripomenúť si časy, kedy tam pod rukami šikovných ľudí vznikali krásne farebné ozdoby si však mnohí z nás môžu stále, ozdoby z Ježiškovej fabriky tvoria súčasť vianočnej výzdoby v mnohých rodinách aj dnes.

Chátrajúca stavba bola zbúraná v zmysle právoplatne vydaných rozhodnutí na odstránenie stavby, vydaných odborom výstavby MsÚ Hlohovec, so súhlasnými záväznými stanoviskami Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Bratislava.

Súčasným vlastníkom je firma DAIFEL FINANCE II, a.s., ktorá plánuje na pozemku pod bývalou Ježiškovou továrňou vybudovať polyfunkčný objekt.

Podľa slov investora nová budova do daného územia doslova „zapadne“ a nebude narúšať historické okolie. „Nebude sa jednať o supermodernú výškovú presklenú budovu, samotná projektová dokumentácia, či už pre stavebné povolenie a následne realizačný projekt budú spracované v súlade s platným územným plánom mesta Hlohovec, ako aj v zmysle všetkých záväzných stanovísk všetkých dotknutých účastníkov konania, hlavne KPÚ TT,“ uviedol projektový manažér Martin Brestovanský a upresnil, že na mieste vyrastie polyfunkčný objekt, kde sa na 1. PP budú nachádzať podzemné garáže s predpokladaným počtom parkovacích miest cca 40 státí, na 1. nadzemnom podlaží bude priestor pre obchod a služby o rozlohe cca 1400m2, na 2. nadzemnom podlaží a v podkroví chce investor realizovať bytové jednotky.

Foto: ilustračné

Pamätáte si na Ježiškovu továreň?
7
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie