Klaudia Goncalves Rôzne Správy

Poslanci schválili projekt prestupného bývania: Majer na Bernolákovej ulici zbúrajú

Poslanci mestského zastupiteľstva dali zelenú projektu prestupného bývania pre sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľov. Na mieste starého majera na Bernolákovej ulici majú vyrásť nájomné bytové jednotky.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci schválili projekt prestupného bývania: Majer na Bernolákovej ulici zbúrajú
4
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Poslanci mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec rokovali 24. októbra 2019 na mimoriadnom zasadnutí. Jedným z bodov programu bolo schvaľovanie návrhu systému prestupného bývania pre mesto Hlohovec. Systém prestupného bývania by mal vyriešiť situáciu marginalizovanej skupiny obyvateľstva z Bernolákovej u­lice.

„Navrhovaný systém prestupného bývania je výsledkom intenzívnej práce so sociálne znevýhodnenými občanmi,“ uviedla Ľubomíra Bečarovičová, vedúca Odboru spoločenských služieb MsÚ v Hlohovci.

Život ohrozujúci stav budovy

„Terajší technický stav budovy na Bernolákovej ulici je v nevyhovujúci a život ohrozujúci,“ uviedla Bečarovičová a dodala, že pri porušenej statike budovy je len otázkou času a počasia, kým príde k tragédii a mesto bude nútené umiestniť obyvateľov do iných mestských objektov (telocviční a materských škôl).

„Taktiež zmenou zákona o povinnom predprimárnom vzdelávaní je potrebné, aby deti spĺňali hygienické štandardy, to im suchá latrína a jeden prívod vody na Bernolákovej nezabezpečí,“ dodala Bečarovičová a prízvukovala, že mesto je povinné sa o týchto občanov postarať.

Bývanie podľa pravidiel

Ľudia z pôvodného bývania budú vyzvaní k tomu, aby súhlasili s asistenčným programom a podmienkami, ktoré im systém prestupného bývania ukladá. Následne, ak splnia požiadavky ohľadom minimálneho príjmu, splácania dlhov, riadnej školskej dochádzky detí, budú zaradení do programu prestupného bývania. Nájomné zmluvy budú časovo podmienené.

Proces bude prebiehať v niekoľkých stupňoch, obyvatelia dodržiavajúci podmienky sa môžu z pôvodného bývania cez nízko-štandardné bývanie prepracovať až k nájmu v sociálnom byte. Materiál odboručili na schválenie všetky komisie.

„Cieľom je, aby na záver človek bol sebestačný, aby sa vedel postaviť na vlastné nohy a vedel plniť riadne povinnosti občana,“ uviedla Bečarovičová.

Koľko to bude stáť ?

Projekt ráta s vybudovaním 18 bytových jednotiek, platby za nájom, ktoré obyvatelia budú povinní platiť by mali byť vo výške energií. Každý byt by mal disponovať vlastným sociálnym zariadením.

Maximálne celkové oprávnené výdavky na projekt sú podľa výzvy Operačného programu ľudské zdroje 2 500 000 € s 5% spolufinancovaním zo strany mesta.

Počas rozpravy odzneli otázky zo strany niektorých poslancov. Poslankyňa Maronová sa pýtala, kde budú bývať obyvatelia Bernolákovej 9 počas búracích a stavebných prác. Bečarovičová informovala, že obyvatelia zotrvajú v objekte a budú bývať v obytných kontajneroch zakúpených mestom, nakoľko búracie práce budú realizované na etapy.

„Do doby začatia búracích prác budú pre nich zakúpené obytné kontajnery za cca 46-tisíc eur,“ dodala Bečarovičová. Na otázku poslankyne Svíčkovej, o koľko ľudí sa konkrétne jedná, odpovedala, že približne o 60.

Prítomní poslanci na zastupiteľstve jednohlasne schválili zaslanie žiadosti aj so spolufinancova­ním mesta.

Poslanci schválili projekt prestupného bývania: Majer na Bernolákovej ulici zbúr
4
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie