Rastislav Búgel Bowling

PokecKuKolu číslo 13

Ak sú hráči BMW INVEST-u poverčiví, určite radi zabudnú na 13. hrací deň , kedy im nepadalo vôbec nič.

Našťastie magická trinástka ostatných hráčov nakopla skôr k vyšším bodovým hodnotám, čoho výsledkom bolo, že až 17 hráčov vyhádzali viac než tristobodové hodnoty . Zároveň sme boli svedkami opäť nového rekordu, tentoraz v počte zhodených kolov na 1 hru. O 3 body ho vylepšil Zdeno Šefraník a tak nová hodnota maximálneho výkonu v jednom náhode je 213 bodov .

Úvod bowlingového večera zaobstaral súboj HALIGANDA – OTC. Výkonnostný vzrast v tomto zápase potvrdili obe družstvá. HALIGANDA sa prvých 8 kôl nedostala cez 800-bodovú hranicu, potom akoby zázrakom sa im v príhodnej chvíli prinavrátila forma a momentálne už 5 zápasov v slede nedokážu pod túto hranicu podliezť. Aj proti OTC celá trojica podala slušné výkony, najlepší z ich radov – Ľuboš Chynoradský zhodil 309 kolov. Hráči OTC si vytvorili tímové maximum , ich 836 bodov však bolo na súpera málo. Povzbudením pre OTC môže byť skutočnosť, že s favoritom držal po celý zápas vyrovnaný krok. Konečné 39 bodové manko nie je veľkým rozdielom. Z OTC podal najlepší výkon Ivan Rafajdus s 294 bodmi, Obaja najlepší hráči svojich tímov zároveň dosiahli svoje tohto sezónne maximum. HALIGANDA týmto triumfom poskočila už na 6. miesto a ďalšie kolo sa po prestávke určite pokúsi niečo uhrať proti vedúcemu CIBAK TEAM-u.

Podobne vyrovnaný priebeh mal aj ďalší zápas kde si mohol favorit s úľavou vydýchnuť až na samom konci duelu. SUGO TEAM sa pustil proti CIBAK TEAM-u bez rešpektu a po zmene dráh šiel do druhého dejstva dokonca so 17-bodovým náskokom . Paradoxne aj tu sme boli svedkami vylepšenia tímového rekordu, ktorý body nepriniesol. SUGO nazbieral vynikajúcich 880 bodov , no cibáčikovci na to nebrali ohľad. Viacerým sa už javí, že sa úmyselne radi dostávajú pod tlak a trénujú tak na nadstavbu ako otáčať zápasy v závere. Teraz v tomto smere najviac priložil ruku k dielu Tomáš Wesolowski, ktorý zmietol nádeje sympaticky bojujúcich hráčov SUGO TEAM-u tromi strikami v rade a líder si tak udržal svoje pozície na čele víťazstvom o 41 bodov. Tomáš sa stal hráčom zápasu s celkovým súčtom 352 bodov , u porazených sa ponad 300 bodov povzniesol o 2 body Ján Hrnčár. Taktiež nemožno nespomenúť vyrovnané výkony Janky Luščonovej, ktorá má určite na viac, než to ukazuje jej momentálne postavenie v tabuľke jednotlivcov. Výkonom 286 bodov tento názor len potvrdila. Danku Wesolowskú a ani Ivana Suchánka už ani chváliť netreba, po ich typickej spoločnej predzápasovej príprave (aj keď teraz boli súpermi) nahádzali svoj štandard. Aj keď Ivan po zápase lakonicky podotkol, že chýbal im tretí do partie, takže predzápasová rozcvička nepriniesla až taký osoh.

A na rad prišiel šláger večera, ktorý sa zmenil na exhibíciu jedného člena z tábora ŠTAMGAST-ov. Zápas ŠTAMGASTI – BMW INVEST bol súbojom celkov, ktoré v doterajšom priebehu ligy prehrali zhodne len po 2 zápasy. Preto súboj štvrtého celku tabuľky s druhým sľuboval vyrovnaný a hlavne nadpriemerný zápas. Nestalo sa ani jedno, ani druhé. Všetko na svoje plecia zobral netradične Dušan Genov, ktorý do tohto zápasu ešte ani raz nezhodil 300 kolov. Našťastie pre neho a hlavne pre celý jeho tím sa jeho smola prelomila a to nevídaným spôsobom v tom najdôležitejšom momente. Dušan po vzácne vyrovnaných výkonoch 186+184 si nielenže vylepšil svoje osobné maximum na gigantických 370 bodov !!! (predtým mal maximum 294), ale sa úplne zaslúžene stal aj hráčom kola. Vďaka jeho prispeniu sa dráma v tomto zápase nekonala, ŠTAMGASTI rozbili BMW INVEST o 115 bodov . Dopomohol k tomu aj 303-bodový zápis Moniky Králičovej, ktorá v tomto zápase zatienila jej Milana. Na adresu porazeného tímu treba podotknúť, že ani jeden z trojice hráčov neprekročil svoj tieň . Ako tak obstál iba Fero Skalický s 303 bodmi. Minuloročný víťaz MBL tak zo silnej pätorky zdolal len jeden tím, tri krát odišiel zo zápasu s dlhým nosom. Zaujímavo vyznie ich konečný bodový sumár s priamymi súpermi o titul. S CIBAK TEAM-om nahádzali súčet 828, s Krátkym Procesom 798 a teraz so ŠTAMGAST-mi 835 bodov (). Tieto spomínané čísla, boli jednoznačne ich tromi najhoršími výsledkami prebiehajúceho 2. ročníka MBL. Pritom ich priemer cez 911 bodov na zápas je s prehľadom najlepším priemerom medzi všetkými tímami! Ako bolo spomínané nedávno, s papierovo slabšími tímami hádžu uvoľnene a priam vynikajúco, ako náhle príde skúsenejší súper, pohoda a sebavedomie sa z ich tvárí, ale najmä z rúk vytráca . Uvidíme, čo s týmto handicapom urobia do nadstavbovej časti, v ktorej sa už zaváhanie nebude odpúšťať. A záverom poznatok, že týmto ich výkonom by ich v pondelok dokonca porazila aj HRBATA, posledné mužstvo súťaže. ŠTAMGASTI sa víťazstvom ocitli na 3. priečke MBL , BMW INVEST sa prepadol až na 5. pozíciu .

LAKY TEAM sa po tretí raz za sebou pokúšal potrápiť a prekvapiť favorita, no aj BOWLINGRIDERS boli nad jeho sily. O všetkom rozhodla už prvá runda, kde LAKY TEAM nahádzal na ich pomery skvelých 432 kolov, avšak BOWLINGRIDERS ich tromfol s nádherným súčtom 503 bodov. Možná vízia bodov z favoritom sa tak rýchlo rozplynula ako prvý tohtoročný sneh v Bratislave. Druhé dejstvo sa tak logicky len dohrávalo, BOWLINGRIDERS odskočil súperovi o konečných 128 bodov a v tabuľke poskočil na 4. miesto . Bibiána Halásová pokračovala nadpriemernými výkonmi a súčtom 330 bodov (opäť vylepšené maximum) prekvapivo predbehla aj jej Tibora, hoci len o nepatrné 4 body. Zároveň sa stala najlepšou hráčkou kola. Možno je trošku škoda zaváhania Moniky Uhlárovej na druhej dráhe, mohli sme byť svedkami nového tímového rekordu. Takto si hráči BOWLINGRIDERS spravili s 947 bodmi aspoň svoj vlastný rekord. Pritom Monika mala prvý náhod excelentný, veď dosiahol 183 bodovú hodnotu. Za LAKY TEAM najviac zaujal opäť Jozef Trnený s 311 bodmi. LAKY TEAM sa ešte stále drží vytúženého desiateho miesta, ale už len o skóre, presnejšie o 13 kolov. Teória, že sa bude po poslednom kole prihliadať aj na počet zvalených kolov, je zdá sa viac než pravdepodobná.

HRBATA proti REAL-u zaznamenala rapídny výkonnostný vzostup, priam ako z ríše snov. Ako inak si vysvetliť vylepšenie ich najlepšieho výkonu družstva o neuveriteľných 148 bodov . Prvý krát v histórii sa vôbec podarilo prelomiť tristobodové bariéry niektorému z ich hráčov a hneď rovno dva krát! Rozprávkové vylepšenie osobného maxima sa podarilo Karolovi Babicovi na číslo 309 a taktiež aj Milošovi Hrčkovi na číslo 302. A aby tomu nebolo málo, výrazne si vylepšila štatistiky aj ich tretia hráčka Zuzana Hrčková. Minule som načrtol, že HRBATA sa asi nezmieri s posledným miestom, ale že zabojuje až takto? To si pýtalo pred zápasom veľkú predstavivosť porovnateľnú so sci-fi žánrom. Proti REAL-u to však mužstvám z nižších poschodí tabuľky sype. Nedávno ich o tom presvedčili hráči B-TEAM-u, ktorí sa zlepšili ako družstvo o takmer 100 bodov, teraz im podobnú pascu nastražili hráči HRBATA. REAL bol už asi pripravený na všetko. HRBATA síce viedla po obrátke o 21 bodov, no náskok neudržala a REAL zvíťazil o tesných 18 bodov s celkovým skóre 867. Oproti prvej hre sa u šťastných víťazov, ktorí s 2 bodmi pred zápasom rátali so 100 percentnou istotou, výdatne polepšil najmä mladý Andrej Korman a to zdá sa rozhodlo. Celá trojica sa musela prispôsobiť dobre hrajúcemu súperovi a tak ani ich čísla neboli vôbec zlé, napokon vyrovnali si svoje vlastné tímové maximum. Tradične najlepší hráč REAL-u Erik Rácik zhodil 315 kolov a dosť výrazne si polepšil Juraj Liso, jeho 297 bodov je doterajším jeho maximom. HRBATA sa tak po perfektnom výkone z dna tabuľky neodlepila, 18 bodový rozdiel môže mrzieť, no štýl akým sa prezentovali zas môže do ďalších bojov len povzbudiť.

Kvalitný zápas sa črtal v súboji POSTAVIČKY – KRÁTKY PROCES a prvá fáza zápasu kvalitu rozhodne ponúkla. O polčasový stav 454 : 493 sa pričinili hlavne kapitáni oboch mužstiev. Miloš Kvasňovský zhodil 178 kolov a Zdeno Šefraník sa tiež nechcel nechať zahanbiť. 213 bodov v jednom náhode však prekvapilo aj jeho samotného . Doterajší rekord na 1 hru, ktorý držal Daniel Čulák tak vzrástol o 3 body. Ako sa ale ukázalo v druhej časti hry, Zdeno si svoje šťastie vyčerpal v predstihu a v druhom dejstve už bol najslabším hráčom Krátkeho Procesu. Celkových 342 bodov je však z jeho strany slušný výsledok. Našťastie ho na záver stretnutia zastúpila manželka Katka, ktorá sa už nedokázala pozerať na jeho trápenie a doviedla KRÁTKY PROCES k víťazstvu nad POSTAVIČK-ami o 47 bodov. Na strane POSTAVIČ-iek Miloš pokračoval vo vyrovnaných výkonoch po celý zápas a okrúhlych 350 bodov je dnes už hodnota jeho vlastného rekordu . Ľuboš Kvanta nezačal zle, ale koniec sa mu nevydaril. Michaela Kožíková, ktorá vstúpila do zápasu až v druhom polčase tiež nepodala optimálny výkon, inak sme mohli byť svedkami tesnejšieho výsledku. KRÁTKY PROCES sa víťazstvom vrátil späť na druhé miesto, POSTAVIČKY klesli na ôsme a do konca základnej časti už budú hrať len z tímami, ktoré sú aktuálne v prvej desiatke. Ak chcú mať postupovú istotu musia vyhrať aspoň dva zo zvyšných šiestich zápasov.

BACIGALA TEAM proti B-TEAM-u už mala konečne naplno rozbaliť svoj potenciál aj keď B-TEAM nedávnym výkonom vzbudzoval rešpekt. BACIGALA napokon nerozbaľovala nič, možno ak doma po zápase, predčasne a potajme vianočné salónky. Vstup do zápasu im vôbec nevyšiel. Chudobných 337 bodov do polčasu bol na ich pomery veľmi slabý výkon. Hráči B-TEAM-u naopak hádzali ako z partesu, 462 bodov v prvom polčase pripomínal výkon z minulého týždňa. Náskok 125 bodov v prospech B-TEAM-u bol pre všetkých šokom. Tento hanebný stav vyprovokoval k lepšej hre aspoň jedného hráča. Juraj Moravčík nahádzal v druhej runde o 103 kolov viac ako v prvej a náhod 199 bodov by si zaslúžil celkový výkon aspoň cez tristovku . Žiaľ ožil len Juraj, dvaja ďalší členovia tímu hodili ešte menej než na začiatku a tak B-TEAM, kde pre zmenu záver „vypustili“ všetci traja hráči, vyhral napokon o 40 bodov. BACIGALA sa prepadla až na 17. miesto, B – TEAM po dvoch výhrach v rade zaujal už 15. priečku.

Úspešný obrat sa podaril v dôležitom zápase SOROŠ-u proti THE GALES. Možno aj preto, že hráči SOROŠ-u sa viac sústredili na hru než ich súper, ktorého zbytočne rozvadil fair-play skutok ich hráča Michala Šišana hneď v prvom hode druhého polčasu, kedy si Michal sám nastavil prešľap, ktorý senzor nezachytil. Súper to možno ani nepostrehol, no Michal je človek, ktorý dodržuje pravidlá , čo možno zbytočne vyvolalo búrku nevôle u jeho spoluhráčov. SOROŠ tento moment elegantne využil, samozrejme aj s prispením ich zlepšených výkonov, keď sa zlepšila celá trojica. Polčasové manko 12 bodov teda SOROŠ poľahky zvrátil a zápas doviedol do víťazného konca s rozdielom 66 bodov. Duo Antalovcov, Miloš a Ivan nahádzali tesne za 300 bodov a vykúpili tak Dana Belanského, ktorý mal viac než čierny deň . Miloš dokonca nahádzal svoj osobák, Dano pre zmenu svoje minimum. THE GALES si touto prehrou skomplikoval situáciu , SOROŠ posúva ich výhra v tabuľke práve pred ich zdolaného súpera.

O ďalší obrat sa postaral DEICIDE, ktorý vyzval NEPOČUJÚCI TEAM. Hráči DEICIDE začali vlažne a na konci prvej časti hry prehrávali o 14 bodov. Až potom si zrejme uvedomili, že oni sú tým družstvom, ktoré v tomto zápase bezpodmienečne musí vyhrať. Pochopila to podobne ako u SOROŠ-u aj tu celá komplet trojica, ktorá v druhom dejstve hrala ako vymenená. DEICIDE zvíťazil o 24 bodov, najmä vďaka najslabšiemu tohtoročnému výkonu Jozefa Matušeka, ktorý po prestávke nezhodil ani stovku , na čo nie sme u neho zvyknutí. Jeho spoluhráči Dušan Kollár a Juraj Tesár sa pri tom snažili, čo im sily stačili, no to čo dokázali vo vyššie spomenutom stretnutí Antalovci, sa im nepodarilo zopakovať. Juraj Tesár si pritom týždeň po týždni vylepšil osobák, tentoraz na 286 bodov . Dušan Kollár si po dlhom čase vylepšil vlastný rekord tiež, momentálne má hodnotu 294 bodov . U DEICIDE si osobné štatistiky vlastným rekordom vylepšil Andrej Rácik so súčtom 293. DEICIDE vyhralo posledné tri zápasy v rade a aktívne sa uchádza o účasť v TOP-10. Ak sa im to podarí bude to priam neuveriteľný comeback.

Bodku za kolom plnom osobných rekordov ako aj najväčších tohtoročných osobných neúspechov dal zápas Z@VINÁČ – HKM. V zápase v ktorom ako tak vynikol len jediný hráč – Timotej Černý so súčtom 304 bodov sa prekvapenie neudialo. Z@VINÁČ si pripísal povinné 2 body po víťazstve o 77 bodov, HKM zostáva na predposlednom mieste tabuľky.

Dnešný dovetok ku kolu už bude bez štatistík, ktorých už za tento kalendárny rok bolo viac než dosť. Budem preto veľmi stručný. Milí bowlingáči, Vianoce plné pohody Vám aj Vašim blízkym !

P.S. Moc sa neprejedajte,aby ste sa vládali 27. decembra zohnúť na turnaji o pohár primátora.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie