Rastislav Búgel Bowling

Pokec k turnaju

Dnes Vám prinášame tradičný bowlingový pokec. Teraz však z turnaja o pohár primátora.

Vianočné sviatky boli pre viacerých len o hodovaní a leňošení. Mnohí nadšenci bowlingu preto uvítali možnosť vybiť si nazhromaždenú energiu v turnaji “O pohár primátora 2011”, ktorý sa konal 27.12.2012 aj za účasti hráčov, ktorí nepôsobia v MBL. Počiatočná internetová rezervačka pre 48 hráčov sa vo veľmi krátkom čase ukázala ako nedostatočná, pár dní pred turnajom bola dokonca beznádejne zaplnená súpiska aj na konečných 60 mien a tak sa veľa oneskorencov, či váhavcov do turnaja ani nedostalo.

Turnaj sa začal tradičnou kvalifikáciou, kde si ďalšiu miestenku do finále mohli zabezpečiť len tí najlepší. Z prihlásených 47 mužov postupovalo ďalej len 18 a z 13 žien mohla o medailové umiestnenia hrať vo finále najlepšia šestica. Bolo jasné, že kvalifikácia bude aj otázkou nielen momentálnej športovej formy,ale aj patričného bowlingárskeho šťastia. Aj preto pred bránami finále napokon zostali také zvučné mená ako napr. Timotej Černý, Ivan Suchánek, Braňo Rácik, či u žien držiteľka ženského rekordu MBL Iveta Ághová alebo ostrieľaná Danka Wesolowská. Naopak postupom do finále prekvapili novici a možno v blízkej budúcnosti aj nové tváre MBL – Pavol Halás a Erik Soják. Mohol sa k nim zaradiť aj Andrej Moravec, ten sa však musel do finále prebojovať kvôli rovnosti bodov cez skúseného Mira Chmelku v dramatickom rozstrele, v ktorom bol na druhý pokus úspešnejsí lišiak Miro.

Víťazmi kvalifikácie sa u mužov stal Maroš Uhrák so 186 bodmi, u žien excelovala Michaela Kožíková s výkonom 167.

Po kvalifikácii prišla na rad dôležitá úloha správneho výberu. Rozdelila sa na dve časti:

  1. Porazení, ktorí sa z turnajom rozlúčili si vyberali už len ako diváci, konkrétne prevládal výber stolov pri bare a v neposlednom rade výber rôznych nápojov od pôvabnych čašníčiek.
  2. Úspešnejší kvalifikanti mali na výber len jednu možnosť a tou bol výber dráhy na ktorej si sľubovali čo najlepšie finálové výsledky.

Finále bolo rozdelené na dve dvanásťčlenné skupiny po trojiciach hráčov na každej dráhe. Muži hádzali na dráhach 1–3, ženám zostala dráha 4. V prvej skupine sa začalo zostra dvoma strikami Mira Chmelku a skvelým úvodom Braňa Legerského. Obaja však záver nezvladli a tak dali vyčnieť Jurajovi Pažitnému, ktorý sa zlepšeným záverom stal výkonom 178 bodov predbežným mužským lídrom turnaja. U žien neuveriteľným spôsobom dominovala Mirka Chmelková so 154 bodmi. Tieto výkony na oboch stranách sa chystala vylepšiť druhá skupina, ktorej sa v kvalifikácii darilo viac. A veru, líderské pozície sa menili na oboch frontoch. Na tretej dráhe sa odtrhol Miloš Kvasňovský tromi strikami v slede!! S prispením neomylných dorážok v ostatných hodoch mu jeho výkon vyniesol 194 bodov a neotrasiteľnú pozíciu víťaza turnaja. Juraj Pažitný klesol na druhé miesto a na tretie miesto sa o 1 bod pred štvrtým Zdenom Šefraníkom, ktorý nezvládol záverečnú dorážku, dostal výkonom 172 bodov najlepší hráč MBL Tibor Halás. U žien na najlepšia hráčka kvalifikácie Michaela Kožíková vypla k nadštandarnému výkonu aj vo finále. Nahádzala v ňom síce rovnako bodov ako Mirka Chmelková, ale lepšie postavenie v kvalifikácii ju posunulo na najvyšší stupienok. A vcelku oprávnene. Michaela celý večer predvádzala fantastické a po celú dobu vyrovnané výkony. Monika Králičová a Katka Šefraníková už poradie na prvých troch priečkach nezamiešali. Za Mirkou Chmelkovou tak skončila na treťom mieste Monika Uhlárová s výkonom 140 bodov.

Úspešný turnaj zavŕšilo záverečné slovo primátora Petra Dvorana, ktorý následne odovzdal trojici najlepších mužov a žien poháre. Zároveň sme boli svedkami krásnej gratulácie najstaršiemu účastníkovi turnaja Jánovi Weselowskému od jeho syna Tibora, ktorý sa práve v deň turnaja dožil krásnych 75 rokov. Po slovách Tibora, organizátora turnaja, srdečne potriasli Jánovi pravicou všetci prítomní. Treba dodať, že aj napriek jeho veku mu postup do finále unikol len o 4 body! Klobúk dole! A veľa zdravia do ďalšej štvrťstoročnice…

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie