Klaudia Goncalves Kultúra Rôzne Správy

Odišla významná osobnosť umeleckej scény: Zomrel grafik Víťazoslav Chrenko

Hlohovčania sa rozlúčili s významnou osobnosťou kultúrnej a umeleckej scény. Vo veku 67 rokov zomrel grafik, zberateľ a publicista Víťazoslav Chrenko.

Ilustračný obrázok k článku Odišla významná osobnosť umeleckej scény: Zomrel grafik Víťazoslav Chrenko
Zdroj: Ex Libris Ad Personam Hlohovec

Víťazoslav Chrenko patril k významným osobnostiam kultúrno-spoločenského života v Hlohovci. Bol zberateľom, grafikom a publicistom, jeho tvorba bola zameraná najmä na úžitkovú grafiku. Vo svojej tvorbe nadviazal na odkaz svojho otca, významného grafika Viktora Chrenka.

„Je autorom vyše stovky originálnych knižných značiek exlibris, bol dlhoročným predsedom poroty a odborným garantom medzinárodnej výtvarnej súťaže Ex Libris Hlohovec,“ informuje radnica mesta Hlohovec.

Ako umelec vystavoval doma i v zahraničí, bol aktívny v Spolku přátel ex libris a v Združení výtvarných umelcov moravsko-slovenského pomedzia.

“Medzi tisícky detí zo Slovenska i zahraničia zasial Víťazoslav Chrenko lásku k umeniu a k tvorivosti,” uviedla Helena Pekarovičová zo združenia Ex Libris Ad Personam Hlohovec. “Na vyhlásení výsledkov 17. ročníka súťaže Ex Libris Hlohovec sa už bohužiaľ nezúčastní, ale na jeho počesť otvoríme v múzeu výstavu jeho prác pod názvom Čarovný detail Víťazoslava Chrenka,” dodala.

Kondolencie prichádzajú z celého sveta, odvšadiaľ, kde Víťazoslav Chrenko zanechal svoju umeleckú a ľudskú stopu. Hlohovčania budú naňho spomínať prostredníctvom desiatok knižných značiek, ktoré počas života vytvoril.

Víťazoslav Chrenko zomrel vo veku 67 rokov. Rodina, priatelia a umelecká verejnosť sa s ním rozlúčili 14.8.2019 na cintoríne v Hlohovci.

Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie