Správy

Obvodní lekári a špecialisti ordinujú dlhšie: Chcú odbremeniť urgentné príjmy

Lekári v Trnavskom kraji majú svoj ambulancie otvorené dlhšie. Chcú tým pomôcť lekárom na urgentných príjmoch v nemocniciach.

Ilustračný obrázok k článku Obvodní lekári a špecialisti ordinujú dlhšie: Chcú odbremeniť urgentné príjmy
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Ambulancie obvodných lekárov a lekárov špecialistov v Trnavskom kraji majú aktuálne predĺžené ordinačné hodiny až do 16. hodiny. Týmto opatrením chcú znížiť nápor na urgentné príjmy nemocníc a odbremeniť ich lekárov, informovala o tom riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Lucia Šmidovičová.

Dohodu o predĺžení ordinačných hodín uzatvoril TTSK s ambulantnými lekármi vo všetkých siedmich okresoch kraja. Preto by mali pacienti využiť možnosť predĺžených hodín a vyhľadávať svojich obvodných lekárov a špecialistov na ambulanciách.

„S ambulantnými lekármi v kraji sme od začiatku pandémie v pravidelnom kontakte. Vzájomne sa informujeme o aktuálnom vývoji situácie a pružne naň reagujeme, čoho dokladom je aj aktuálne zvýšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Situácia v nemocniciach

Činnosť odborných ambulancií v nemocniciach je od 4. 1. 2021 dočasne obmedzená či pozastavená. Pacientom, ktorí sú sledovaní v odborných ambulanciách v dunajskostred­skej, galantskej, piešťanskej, trnavskej a skalickej nemocnici, sú konzultácie i predpisovanie liekov zabezpečené aj v odborných ambulanciách mimo nemocníc v štandardných ordinačných hodinách. Rozšírený režim fungovania do 16. hodiny je vyhradený na akútne ošetrenia pacientov.

Ako postupovať?

Pacientom objednaným na prvé vyšetrenie alebo plánovanú kontrolu sa odporúča vopred telefonicky kontaktovať lekára špecialistu a dohodnúť sa na postupe. V prípade stabilizovaného stavu je možné niektoré plánované kontroly odložiť o pár týždňov bez rizika negatívneho vplyvu na zdravotný stav.

Pokračovanie v nastavení pacientov na liečbu lekári vyhodnocujú prioritne telefonicky, pričom v prípade potreby predpisujú lieky elektronicky. Fyzickú kontrolu sa lekári snažia načasovať tak, aby minimalizovali kontakt medzi pacientmi.

Neodkladná zdravotná starostlivosť je zabezpečená v plnom rozsahu.

„Do ambulancií distribuujeme ochranné prostriedky a najnovšie aj antigénové testy, aby lekári a sestry mohli pokračovať v ošetrovaní pacientov v adekvátnych podmienkach,“ doplnila Šmidovičová. Galantská nemocnica od 7. 1. 2021 prijíma pacientov s ochorením COVID-19 z Trnavského a Nitrianskeho kraja. Jej urgentný príjem ostáva k dispozícii pre všetkých pacientov, rovnako aj detské oddelenie s pohotovosťou. Nemocnica bude zabezpečovať aj pôrody v akútnom režime. Prehľad všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a lekární v TTSK je k dispozícii na tejto stránke.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR

Najčítanejšie