Erik Bojničan Správy

Novinka z hlohoveckého zámku: Vo virtuálnom priestore sa vracia do starých čias

Nahliadnuť do zámku v Hlohovci v časoch jeho najväčšej slávy umožní projekt virtuálnej prehliadky. Čo všetko ponúkne?

Ilustračný obrázok k článku Novinka z hlohoveckého zámku: Vo virtuálnom priestore sa vracia do starých čias
5
Galéria

Do priestorov zámku v Hlohovci v časoch rodu Erdödy a jeho najväčšej slávy umožní nahliadnuť projekt virtuálnej expozície. Od polovice júna si bude možné mobilnú aplikáciu Hlohovec castle stiahnuť cez internet. Informoval o tom riaditeľ Vlastivedného múzea Jozef Urminský.

Virtuálna realita

Súbežne s týmto projektom vychádza aj nový časopis Vlastivedného múzea s názvom Hlohoveckom. Jeho prvé číslo je venované práve realizácii tohto projektu, vzhľadu pôvodného hlohovského hradu a vybaveniu v neskorších časoch.

Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia, ďalšie finančné zdroje získalo hlohovské múzeum od svojho zriaďovateľa Trnavského samosprávneho kraja a od mesta Hlohovec. Celkové náklady predstavovali čiastku 14 000 eur.

"Virtuálna realita pracovala s reálnymi miestnosťami zámku, ktoré sú v súčasnosti prázdne a snaží sa vniesť návštevníka do týchto priestorov v čase ich plnej krásy a vytvoriť tak čo najvernejší obraz,“ informoval Urminský.

Vizualizácia hradu a 3D model

Nápad vytvoriť pre zámok virtuálnu expozíciu sa zrodil v roku 2016 v občianskom združení Zámok Hlohovec a v hlave Hlohovčana a grafika Ivana Zelenaya. Vlastivedné múzeum následne podalo projekt, výstupom je nielen mobilná aplikácia, ale najmä vizualizácia hradu a 3D model. Súčasťou je tiež vizualizácia zámockej kaplnky a prechádzka zámockým parkom, celou trasou zámockého poznávacieho okruhu, ktorý múzeum v spolupráci s mestom sprístupnilo v roku 2014.

Zámok v Hlohovci prestal plniť funkciu prepychovo vybaveného šľachtického sídla po roku 1945. Jednotlivé miestnosti boli vyrabované, časť vybavenia si nechal ešte pred koncom vojny odviezť gróf Viliam Erdödy do zahraničia, po prechode frontu pokračovalo nekontrolovateľné ničenie inventáru a rabovanie miestnymi obyvateľmi.

To, čo sa nezničilo, ako dodal Urminský, skončilo na hrade Červený Kameň, vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci, v Slovenskej národnej knižnici alebo v Slovenskej národnej galérii. „Na základe opisov, dobových fotografií vybavení miestností a zo zachránených predmetov sa podarilo zostaviť približný vzhľad troch zámockých izieb – fajčiarne, veľkej knižnice a chodby k cisárskemu apartmánu,“ uviedol riaditeľ múzea.

V minulom roku prešla rekonštrukciou strecha zámku. Zábery z rekonštrukcie z vtáčej perspektívy si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Zábery rekonštruckcie strechy zámku v Hlohovci z vtáčej perspektívy
5
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie