Klaudia Goncalves Kultúra

Nenechajte si ujsť filmy, ktoré menia pohľad na svet: Ekotopfilm mieri do Hlohovca

Mesto Hlohovec sa stane dejiskom festivalu dokumentárnych filmov s enviromentálnou tematikou. Kino Úsmev privíta deti z hlohovských škôl, podvečer bude kinosála patriť verejnosti.

Ilustračný obrázok k článku Nenechajte si ujsť filmy, ktoré menia pohľad na svet: Ekotopfilm mieri do Hlohovca
Foto: Klaudia Goncalves / Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM prináša do hlohovského Kina Úsmev výber oceňovaných dokumentárnych filmov z celého sveta.

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm sa uskutoční v Kine Úsmev v piatok, 24. októbra 2019 od 16:00 do 21:30 hod.

„Naším cieľom je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja, a to prostredníctvom filmových premietaní a sprievodných diskusií,“ uviedli organizátori festivalu.

V priebehu predpoludnia bude kinosála patriť deťom z vopred prihlásených základných a stredných škôl. Junior festival je zameraný na environmentálnu výchovu žiakov, kde sa deti prostredníctvom krátkych filmov a interaktívnych sprievodných aktivít naučia zodpovednosti voči životnému prostrediu.

Program filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm:

  • 16:00 hod.: Biely vlk – Arktický duch (Nemecko)

Na krajnom severe Kanady leží ostrov Ellesmere, kde nehostinnú tundru bičuje arktický vietor a teploty klesajú až na 40 stupňov pod nulou. Kráľovstvo snehu a ľadu je domovinou vlka arktického, jedného z najhúževnatejších predátorov našej planéty. Avšak s príchodom jari sa putujúci lovci menia na oddaných rodičov, ktorí sa starajú o nových členov svorky. Vo filme sú jedinečné zábery z rodinného života vlkov. Ponúka epický, pravdivý, dramatický a dojemný príbeh oddanosti, spolupatričnosti a vernosti, ktorý odhaľuje víťazstvá a pády svorky snažiacej sa prežiť v jednej z posledných úžasných divočín našej Zeme.

  • 17:00 hod.: Stačí málo (Island)

V dokumentárnom filme sa tvorcovia snažia zistiť, prečo sa potravinový a módny odpad stal naliehavým sociálnym a environmentálnym problémom a čo môžeme urobiť, aby sme to zmenili. Film je vyrozprávaný očami mladej islandskej matky, ktorá sa snaží porozumieť problémom a zmeniť spôsob svojho života. Rozhovory s odborníkmi, dizajnérmi, aktivistami a producentmi objasňujú celú situáciu a ponúkajú nám rôzne možnosti ako tento problém riešiť. Aj malé zmeny našich návykov môžu mať na našu planétu veľký vplyv.

  • 18:00 hod.: Mimo plátna: Palmový olej a pytliactvo. Je Sumatra raj alebo peklo na zemi? – diskusia s hosťami na aktuálne témy

Na ostrove Sumatra žijú 4 z 10 najohro­zenejších druhov zvierat. Vo veľkom sa tu pestuje palmový olej – lacný zabiják, ktorým sa kŕmime každý deň. Je všade okolo nás a ničí planétu a ľudské zdravie. Tomáš Šmátrala, člen projektu GREEN LIFE, porozpráva o problematike vypaľovania dažďových pralesov kvôli plantážam palmy olejnej a o bezohľadnom pytliactve. Činnosť tohto unikátného Česko-Slovensko-Indonézského projektu, pôsobiaceho na Sumatre, je zameraná na ochranu dažďového pralesa a ohrozených druhov zvierat ako sú tigre, slony a orangutani. Rovnako sa dozviete aj o možnosti zapojenia sa do ochrany týchto nádherných oblastí a ich divokých obyvateľov.

  • 19:00 hod.: Dilema mäsožravcov (Francúzsko)

S rastúcim počtom obyvateľov a tlakom na zvyšovanie lacných potravín sme sa dostali k neúprosnej produktivite a priemyselnému poľnohospodárstvu. Krutosť voči chovaným zvieratám, závažné zdravotné problémy a škody na životnom prostredí sú nevyhnutnými dôsledkami. Máme nejaké alternatívy? Zoberieme vás na cestu do Spojených štátov, Portugalska, Francúzska, Švédska a Nemecka, aby sme vám ukázali najhoršie excesy priemyselného poľnohospodárstva a pozitívne príklady žien a mužov, ktorí používajú len také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami.

  • 20:00 hod.: Svet bez hmyzu (Nemecko)

Najprv vymrie hmyz, potom vtáky a nakoniec ľudia. V strednej Európe sú oblasti kde je 70% hmyzu vyhynutého a klesá aj počet vtákov. V Číne sú miesta, kde hmyz nie je vôbec a opeľovanie robia ľudia ručne. Film sa zaoberá príčinami a ponúka aj riešenia. Počas výskumu natrafíme na krajinu, ktorá disponuje z veľkej časti nedotknutou prírodou – Rumunsko je rajom vtákov a hmyzu.

  • 20:30 hod.: Aktivistka (Fínsko)

Film je moderný príbeh Johanky z Arku, odhodlanej tínedžerky z fínskeho Laponska, ktorá sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta. Bojuje za budúcnosť svojej dediny a za jedinečnú mokraď chránenú prírodným programom Európskej únie. Riikka Karppinenová mala len 15 rokov, keď anglo-americký medzinárodný banský gigant našiel na tomto území ložiská niklu a medi, len 120 kilometrov severne od polárneho kruhu. Bol to objav storočia.

„Nenechajte si ujsť jedinečné zábery vlčej svorky v nehostinnej tundre, naučte sa predchádzať vzniku odpadov, vyriešte dilemu udržateľného stravovania, predstavte si život bez hmyzu alebo sa inšpirujte príbehom odhodlanej aktivistky, novodobej Johanky z Arku,“ pozývajú organizátori na zaujímavé dokumentárne filmy.

Vstup: voľný

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie