Ilustračný obrázok k článku Miroslav Kollár v ROZHOVORE: Môžeme pokračovať v načatej práci
Zdroj: Mesto Hlohovec

Miroslav Kollár v ROZHOVORE: Môžeme pokračovať v načatej práci

Voľby hlavy mesta Hlohovec prekvapili niekoľkými nečakanými zvratmi. Súčasný primátor Miroslav Kollár vyhral s rozdielom len 32 hlasov. Ako voľby hodnotí sa dozviete v rozhovore.

Klaudia Goncalves Správy Komunálne voľby
Klaudia Goncalves Správy Komunálne voľby

Miroslav Kollár v ROZHOVORE: Môžeme pokračovať v načatej práci

Voľby hlavy mesta Hlohovec prekvapili niekoľkými nečakanými zvratmi. Súčasný primátor Miroslav Kollár vyhral s rozdielom len 32 hlasov. Ako voľby hodnotí sa dozviete v rozhovore.

Ilustračný obrázok k článku Miroslav Kollár v ROZHOVORE: Môžeme pokračovať v načatej práci
Zdroj: Mesto Hlohovec

Napriek v nočných hodinách avizovanej prehre súčasného primátora Miroslava Kollára sa mesto ráno zobudilo do jeho víťazstva. Kollár nakoniec porazil svojho najsilnejšieho súpera Olivera Pestúna a zvíťazil s tesným rozdielom 32 hlasov.

Opätovne zvoleného primátora sme vyspovedali a požiadali ho o zhodnotenie výsledkov volieb:

Ako hodnotíte výsledky volieb?

Ako veľmi tesné potvrdenie toho, že môžeme s nejakými korekciami pokračovať v načatej práci, samozrejme, pokiaľ nájdeme spoločnú reč s mestským zastupiteľstvom v novom zložení.

Čo hovoríte na také tesné víťazstvo?

Vyplýva z neho, že ľudia reagujú na našu prácu za uplynulé štyri roky nejednoznačne. Na jednej strane je to pochopiteľné vzhľadom na rozsah zmien, ktoré sme za tie štyri roky urobili a ktoré zasiahli do zabehaných koľají životov väčšiny Hlohovčanov. Z tohto pohľadu tak vlastne môžem byť rád, že som obhájil 60 % hlasov z minulých volieb. Na druhej strane sa musíme v pokoji pozrieť na možné komunikačné chyby, lebo to je to, čo môžeme ovplyvniť. Podielom antikampane na tomto výsledku sa zaoberať nemá zmysel, pretože to ovplyvniť nevieme.

V porovnaní s výsledkami z predchádzajúcich volieb, v ktorých ste sa stali primátorom už váš mandát nie je taký silný. Čo je podľa vás toho príčinou a ako sa k tomuto faktu postavíte?

Nielen z toho, že boli výsledky také tesné, ale aj z pestrého zloženia mestského zastupiteľstva vyplýva, že dosahovanie zhody na spoločných riešeniach pre Hlohovec si bude vyžadovať viac zložitej komunikácie. A sila mandátu sa nakoniec bude odvíjať od šírky zhody, ktorú sa mi podarí dosiahnuť v zastupiteľstve. Pretože posledná vec, do ktorej by som sa chcel púšťať je zákopová vojna s poslancami, taká práca nemá zmysel. Preto sa čoskoro stretnem so všetkými sedemnástimi novými poslancami, aby sme sa porozprávali o ich prioritách, s ktorými do volieb išli a ich možnom skĺbení do spoločného „programového“ vyhlásenia na celé štyri roky. Toto by som chcel v základných rámcoch oprieť o platný Program rozvoja mesta do roku 2023, ktorý schválila väčšina poslancov, ktorí sú aj staronovými členmi nového zastupiteľstva s doplnením nových priorít, ktoré vyplynú zo spomínaných rozhovorov. Pokiaľ ide o príčiny – spomenul som ich už v predchádzajúcej odpovedi. Špecifickým momentom týchto volieb bola navyše kandidatúra silného kandidáta zo Šulekova, vďaka ktorej tento jeden volebný obvod takmer zvrátil výsledky z ostatných šiestich obvodov. V šiestich hlohovských obvodoch som získal o viac ako 400 hlasov viac, v jedinom šulekovskom zasa o takmer 400 hlasov menej.

Prečo došlo počas volebnej noci k zmätku a oficiálne výsledky ráno boli odlišné od predbežných v noci?

Za tento zmätok, ktorý som spôsobil ja, som sa už ospravedlnil. Keďže v okrskových volebných komisiách boli v drvivej väčšine zástupcovia politických strán a ako nezávislí kandidáti sme tam nemali svojich zástupcov, lebo tak je postavený volebný zákon, mali sme po skončení hlasovania na sčítaní hlasov pozorovateľov. Podľa predbežných údajov od nich to vyzeralo na tesnú prehru. Po debate v tíme sme sa zhodli, že budeme akceptovať aj takýto tesný výsledok a nebudeme ho spochybňovať, preto som zverejnil informáciu v tomto zmysle. Po nahlásení oficiálnych výsledkov jednotlivými komisiami sa ukázalo, že pozorovatelia nezachytili presné výsledky v jednotlivých okrskoch.

Chceli by ste voličom niečo odkázať?

Ešte raz chcem poďakovať všetkým Hlohovčankám a Hlohovčanom, ktorí prišli k voľbám, opäť ich bolo o niečo viac, ako naposledy. Vnímam to tak, že všetci sme dostali mandát, aby sme sa dohodli na užitočnej spolupráci, ktorá bude na prospech všetkým obyvateľom nášho mesta, takže urobím všetko pre to, aby sme spolu s poslancami tento záväzok naplnili.

Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín