Máte chuť si zanadávať na Mestskú zeleň? Za toto naozaj nemôžu!

Obyvateľov mesta Hlohovec v lokalite Podzámskej ulice zarazili neprofesionálne orezané kríky živého plotu. Zamestnanci firmy Mestská zeleň však iba dobre odviedli svoju prácu.

Klaudia Goncalves

Hlohovčania žijúci v okolí Podzámskej ulice s prekvapením zaregistrovali zvláštny orez živého plotu. Zostrihané boli totiž iba boky kríkov, vrch zostal neupravený.

Za takouto úpravou však nie je nedbanlivosť, naopak, starostlivo odvedená práca s ohľadom na ochranu životného prostredia. Dôvod pre takýto orez je prozaický – vo vrchnej časti kríkov hniezdia chránené vtáky, konkrétne stehlík konopiar a kanárik poľný.

Záhradník a arboretista Emil Vančo, ktorý strihá kríky pre mesto Hlohovec už 10 rokov a vo voľnom čase sa venuje pozorovaniu voľne žijúcich vtákov a chovu kanárikov si pri práci všimol, ako samička stehlíka zlieta do kríkov: „ Následne som prezrel živý plot a našiel som hniezdo stehlíka a o kúsok ďalej hniezdo kanárika poľného, tak som zatelefonoval nadriadenému a zhodli sme sa na tom, že vrch kríkov strihať nebudeme.“

Živý plot na Podzámskej ulici tak zostane nedotknutý do doby ukončenia hniezdenia. To by malo trvať okolo 2 týždňov po vyliahnutí mláďat z vajíčok. „Vtáky sa po vyletení do hniezda nevracajú, takže sa živý plot bude môcť zostrihať do žiadanej podoby,“ dodáva Emil Vančo.