BTW Správy Samospráva

Krízový štáb v Hlohovci rokoval o nových opatreniach a ďalšom testovaní na COVID-19

Otvorené môžu byť už aj zariadenia poskytujúce dlhodobé ubytovanie alebo obchody a prevádzky s rozlohou do 300 m2. Ale pre seniorov nad 65 rokov len medzi 9:00 a 11:00.

Ilustračný obrázok k článku Krízový štáb v Hlohovci rokoval o nových opatreniach a ďalšom testovaní na COVID-19
Foto: Pavol Hrabovský

Od stredy 22. apríla sú v meste otvorené viaceré prevádzky, musia však dodržiavať stanovené podmienky. Ide o prvú fázu uvoľnenia opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, ktoré deň predtým schválil Ústredný krízový štáb. V stredu o nich rokoval aj mestský krízový štáb v Hlohovci. Mesto o rokovaní informovalo na svojej webovej stránke.

Ďalšie opatrenia

Členovia krízového štábu pripravovali karanténne opatrenia, ktoré mestám nad 20 000 obyvateľov uložila vláda. Zaoberali sa testovaním ľudí bez domova a marginalizovaných komunít v spolupráci s RÚVZ Trnava a Zdravými regiónmi, ktoré v Hlohovci prebehne v najbližších dňoch.

Prirodzene vyvstala aj otázka možného testovania na ochorenie COVID-19 u všetkých klientov ZPS Harmónia aj súkromného DDS Humanus, ako aj obyvateľov dvoch azylových domov zo zdrojov trnavskej župy. „Cieľom týchto ďalších opatrení je predísť rozbehnutiu šírenia koronavírusu v meste. Doteraz sme mali potvrdené iba dva pozitívne prípady,“ uviedol počas rokovania primátor Miroslav Kollár.

Uvoľnenie opatrení

Po novom môžu byť otvorené aj ubytovacie zariadenia poskytujúce dlhodobé ubytovanie, ale bez stravovania. Verejné stravovanie funguje len s výdajom cez okienko. Jesť a piť na terasách prevádzok verejného stravovania je zakázané. Otváracie hodiny mnohých prevádzok mimo donáškovej služby môžu byť otvorené len od 6:00 do 20:00.

Otvorené môžu byť tiež obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 štvorcových metrov. V obchodoch s odevmi zákazníci nemôžu využívať kabínky na skúšanie oblečenia. Trhoviská musia zabezpečiť jeden vstup a jeden výstup, pričom predajné miesta nesmú byť k sebe bližšie ako dva metre. V nákupných centrách budú naďalej fungovať iba niektoré prevádzky.

Čas pre seniorov

Po novom musia seniori nad 65 rokov, ktorí sú najviac ohrozenou skupinou ochorením COVID-19, v obchodoch nakupovať v predajnom čase medzi 9:00 a 11:00, a to od pondelka do piatka. Predajne musia zabezpečiť, aby v tomto čase nakupovali iba ľudia v tomto veku. Nakupovať v inom čase majú zakázané.

Primátor Kollár sa na obyvateľov Hlohovca obrátil s prosbou. „Užívajte si uvoľnenejší režim, ale dodržiavajte predpísané opatrenia. Zodpovedným a trpezlivým prístupom chránite seba, svoje okolie a umožňujete postupne ďalej uvoľňovať život v krajine,“ povedal.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie