Ilustračný obrázok k článku Jedna z poisťovní vypovedala zmluvu s Mestskou poliklinikou Hlohovec!
Zdroj: FNsP Žilina

Jedna z poisťovní vypovedala zmluvu s Mestskou poliklinikou Hlohovec!

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) nebudú mať od júla hradenú poskytnutú zdravotnú starostlivosť v doliečovacom zariadení Mestská poliklinika Hlohovec, s.r.o.

han Správy
han Správy

Jedna z poisťovní vypovedala zmluvu s Mestskou poliklinikou Hlohovec!

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) nebudú mať od júla hradenú poskytnutú zdravotnú starostlivosť v doliečovacom zariadení Mestská poliklinika Hlohovec, s.r.o.

Ilustračný obrázok k článku Jedna z poisťovní vypovedala zmluvu s Mestskou poliklinikou Hlohovec!
Zdroj: FNsP Žilina

Štátna poisťovňa podľa informácií konateľa spoločnosti Michala Kaszása vypovedala zmluvu stredisku, venujúcemu sa primárne prevádzkovaniu liečebne pre dlhodobo chorých (LDCH), s ktorým spolupracujú nemocnice v Trnave, Trenčíne i Nitre. Ostatné dve zdravotné poisťovne majú zmluvy so zariadením v platnosti.

„Zariadenie začalo prepúšťať všetkých rehabilitujúcich pacientov poistených vo VšZP,“ uviedol Kaszás. Poisťovňa mala zazmluvnených 19 lôžok, ktoré boli podľa jeho slov stále využité pacientmi.

„Teraz, ak chcú u nás absolvovať pobyt, tak napríklad pri stave po operácii bedrového kĺbu budú uhrádzať základnú sumu okolo 100 eur za deň zhruba trojtýždenného pobytu,“ informoval. Rozhodnutie štátnej poisťovne je podľa neho nepochopiteľné o to viac, že len prednedávnom otvorili rehabilitačné centrum pre pacientov s cievnou mozgovou príhodou alebo po operáciách bedrových kĺbov, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku a ktoré zabezpečuje včasnú rehabilitáciu pacientom po ťažkých diagnózach.

„Aj napriek našej dva roky trvajúcej snahe so štátnou poisťovňou rokovať a dohodnúť sa, sme v súčasnosti v situácii, že jej poistencov musíme odmietať a prepúšťať domov, respektíve sa z nich stávajú samoplatcovia,“ uviedol Filip Barbarič z MsP.

Ďalšie aktuálne témy

„Zariadenie takéhoto typu je veľkým prínosom pre pacientov, vyžadujúcich si následnú starostlivosť a rehabilitáciu vzhľadom na jeho komplexné služby ako aj fakt, že o takýto typ poskytovanej zdravotnej starostlivosti je veľký dopyt,“ uviedol v stanovisku Fakultnej nemocnice (FN) Nitra námestník pre zdravotnú starostlivosť Branislav Veselý.

Podobne sa vyjadril aj riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta a riaditeľ FN Trenčín Tomáš Janík. Osobným listom sa obrátil pred časom na vedenie VšZP aj predseda TTSK Jozef Viskupič. Podľa šéfky Asociácie na ochranu práv pacientov SR Márie Lévyovej zariadenie disponuje potrebným personálnym a nadštandardným materiálno-technickým vybavením v súlade s novodobými trendmi v poskytovaní dlhodobej starostlivosti, ktorá je prioritou aj v rámci Plánu rozvoja a obnovy SR.

„Rozšírenie LDCH je výsledkom spojenia zodpovedného verejného sektora, v tomto prípade samosprávy a slušného súkromného sektora, ktorí spolu dokážu poskytnúť ľuďom kvalitnú a efektívnu zdravotnú starostlivosť. Postup štátnej zdravotnej poisťovne, ktorá nové rozšírené zariadenie najskôr odmietla zazmluvniť a od 1. júla 2021 odzmluvnila celé pracovisko, je pre nás nepochopiteľný,“ uviedol primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Dodal, že LDCH je v Trnavskom kraji, okrem tej hlohovskej, už len jedna.

Oslovené Ministerstvo zdravotníctva SR pre TASR uviedlo, že do zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti nevstupuje, rovnako tak ani do rokovacích procesov.

FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Čo sa deje na Slovensku?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín