Hlohovčan ponúkal archeologický nález na internete: Hrozí mu väzenie

Z prečinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva je obvinený 42-ročný muž z Hlohovca. Nálezy mal ponúkať na predaj.

Ilustračný obrázok k článku Hlohovčan ponúkal archeologický nález na internete: Hrozí mu väzenie
Zdroj: TASR

Hlohovčan (42) je podľa policajtov podozrivý, že počas leta 2017 nielenže neodovzdal dva kusy nájdených drevených kolov – pilót s kovovými špicmi z rieky Váh v katastrálnom území mesta Hlohovec, ale ich aj ponúkal prostredníctvom webového portálu na predaj. V inzeráte pýtal za predmety 20 až 30 eur.

„Podľa odborného vyjadrenia išlo o pozostatky z konštrukcie stredovekého dreveného mosta z druhej polovice 14. storočia až prelomu 17. a 18. storočia. Sú zaevidované ako technické pamiatky mesta Hlohovec. Hodnota zaistených vecí bola vyčíslená na 800 eur,“ informovala krajská policajná hovorkyňa v Trnave Mária Linkešová. V uvedenom prípade sú nálezy majetkom Slovenskej republiky v zastúpení Pamiatkového úradu SR.

„Podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu je nálezom každá vec pamiatkovej hodnoty. Ak takúto vec niekto nájde mimo povoleného výskumu, nález treba ohlásiť krajskému pamiatkovému úradu priamo alebo prostredníctvom obce. Za porušenie zákona je v takýchto prípadoch trest odňatia slobody stanovený až na dva roky,“ dodala hovorkyňa.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame