BTW Kultúra

Hlasujte za Hlohovec! Máme v súťaži o Poklad Slovenska až dve pamiatky

Jedna z pamiatok v Hlohovci môže získať grant vo výške 50 000 € na zreštaurovanie.

Ilustračný obrázok k článku Hlasujte za Hlohovec! Máme v súťaži o Poklad Slovenska až dve pamiatky
Zdroj: Nadacia VUB

Od pondelka tohto týždňa spustila Nadácia VÚB hlasovanie v ankete Poklady Slovenska. Jedna z pamiatok finálového kola získa grant vo výške 50 000 € na svoje zreštaurovanie. Hlohovec je tu zastúpený až dvoma pamiatkami, ktoré potrebujú zreštaurovať.

Mesto Hlohovec sa preto obrátilo na všetkých Hlohovčanov, aby sa zúčastnili ankety a zahlasovali v prospech Hlohovca.

Podporte poklady v našom meste. Víťaz môže byť len jeden.

„Stačí kliknúť na https://www.nadaciavub.sk/poklady/ a vybrať pamiatku, za ktorú chcete hlasovať. Za Hlohovec sa do finálneho hlasovania dostali dve pamiatky: Empírové stropy na Zámku Hlohovec alebo Gotický portál farského kostola sv. Michala,“ vyzýva mesto svojich občanov.

Empírové stropy

Hlohovský zámok vznikol prestavbami stredovekého hradu. Najväčšiu prestavbu vykonal gróf Jozef Erdődy na prelome 18.-19.stor., kedy vznikli aj maľované empírové stropy na 3. podlaží. Pôvodne mali všetky salóniky maľované stropy aj steny. V 20. stor. pri povojnovej prestavbe zámku na polepšovňu bola empírová maľba stien výrazne zničená. Stropné maľby s geometrickou výzdobou pretrvali a sú vzácnym dokladom dobovej výzdoby šľachtických sídel z obdobia okolo r. 1800, inšpirované tzv. pompejskou maľbou. Hlohovské stropy sú ojedinelou pamiatkou tohto druhu na Slovensku.

Gotický portál

Vzácny, vyše 600-ročný gotický portál farského kostola sv. Michala archanjela v Hlohovci je jediným gotickým portálom na západnom Slovensku so zachovanou kamenárskou úpravou. Tá je príkladom vplyvu českej gotiky na našom území. Heraldický znak odkazuje na donora Mikuláša Konta, uhorského palatína a zemepána Hlohovca. Keďže bol kostol viackrát prestavaný, vnútornú stranu portálu vypĺňa mladší renesančný portál a neogotický tympanon s kruhovým otvorom a rozetami. Vzácna sochárska výzdoba portálu bola značne znehodnotená vandalmi a prinavrátenie jej umeleckých hodnôt si vyžaduje odbornú obnovu.

Hlasovanie prebieha do 31. mája 2020, je bezplatné a hlasovať je možné iba raz.

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie