Rôzne Tlačové správy

Fyzioterapeutka Janka z Centrum Hlohovec radí rodičom: Spôsoby, ako predísť plochým nôžkam svojich detí

Ploché nôžky, kladivkové prsty, zlé držanie tela i nesprávna chôdza. Mnoho rodičov robí pri výchove svojich detí viacero chýb, ktoré sa skôr či neskôr odrazia na ich zdraví. Ako im predísť alebo ich vyliečiť, prezradila dipl. fyzioterapeutka z Centra Zdravia a Krásy Jana Kollarová.

Ilustračný obrázok k článku Fyzioterapeutka Janka z Centrum Hlohovec radí rodičom: Spôsoby, ako predísť plochým nôžkam svojich detí
Zdroj: Centrum krásy a zdravia HC

Centrum zdravia a krásy v Hlohovci pozná viacero domácich. Okrem jogy, masáži, kozmetických a skrášľovacích úprav bol za posledný rok veľký dopyt aj po cvičeniach podporujúcich zdravý pohyb, chôdzu aj držanie tela od detí až po dospelých. Fyzioterapeutka z Centra Janka Kollarová v rozhovore vysvetľuje, aké chyby zvyknú rodičia robiť pri raste a vývoji svojich detí ale i to, ako tomu predchádzať.

Ako veľmi môže naša chôdza ovplyvniť zdravie chrbta, bez ohľadu na vek?
Naša chôdza ovplyvňuje celý náš pohybový aparát, nie je to len chrbát. Správna chôdza začína od našich chodidiel. Ak nesprávne chodíme, tak problémy začínajú práve na chodidlách, napr. padnuté klemby, drápovité alebo kladivkové prsty… Ak sa problému nevenujeme dostatočne, tak potom začína naša nesprávna chôdza ovplyvňovať kolená, bedrové kĺby, chrbticu… Preto je veľmi dôležité začať to riešiť u detí hneď a tak zabránime ďalším problémom v puberte a v dospelosti. U detí sa problém plochonožia rieši od 3 rokov.

Ploché nôžky sú ale dosť častým zdravotným problémom detí. Kedy sa zvyknú tieto problémy objavovať a čo býva ich príčinou vzniku?
Áno, žiaľ deti, ktoré majú ploché nohy, je čím ďalej tým viac. Problém plochonožia a nesprávny vývoj pohybového aparátu u detí ovplyvňujú hlavne rodičia a to už u detí, ktoré sa ešte len narodili a ktoré sa učia chodiť. Napríklad nadmerné nosenie detí vo vajíčku, ktoré slúži len na prevoz dieťaťa v aute, ovplyvňuje správny vývoj chrbtice u detí v neskoršom veku. Dávanie detí do chodídka, držanie deti za ruky, ktoré sa učia chodiť – toto všetko spôsobuje špičkovanie. Rodičia by nemali zasahovať do prirodzeného vývoja svojich detí. Každé dieťa je výnimočné a iné, žiadne dieťa nejde podľa knihy, niektoré sa naučia sedieť, batoliť, chodiť skôr, niektoré neskôr.

Ako sa dá tomu predísť?
Ak sa dieťa už naučilo chodiť, prichádza otázka, akú správnu obuv zvoliť. U detí do 3 rokov je to veľmi jednoduché – sťahuje sa u nich termoizolačný vankúšik a vyvíja sa priečna klemba. Je preto dôležité, aby mali spevnenú pätu, členok a podrážka topánky musí byť pružná – ohybná. Treba tiež často kontrolovať, či už obuv nie je malá a dieťa v nej nesťahuje prsty, pretože to spôsobuje kladivkovanie v neskoršom veku. Ideálne je nechať deti chodiť čo najviac bosé hlavne po nerovných povrchoch.

A ak je problém vážnejší?
Tak je dôležité začať tento problém riešiť čo najskôr. Ideálny vek, kedy sa dá niečo zmeniť, je od 3 rokov do 12. roku vývoja dieťaťa. Ideálne je navštíviť ortopéda a ak to je vážny ortopedický problém, tak dieťaťu predpíše ortopedickú obuv alebo ortopedické vložky. Ale ani vtedy by sa nemali spoliehať len na to. Najdôležitejšie je cvičenie.

Myslíte s odborníkom?
Áno aj. Predsa správnym a cielením cvičením sa dá odstrániť veľa zdravotných problémov. Preto sme sa rozhodli v našom Centre Zdravia a krásy zaradiť pohybový krúžok práve pre deti od troch rokov. Krúžok vediem ja ako diplomovaná fyzioterapeutka, a to každý štvrtok o 16:00 hod. Hravou formou učím nielen deti ako správne pracovať so svojim telom, ale aj rodičov, ako sa dá hravou formou pracovať s nimi doma.

Zdroj: Centrum krásy a zdravia HC

Môže plochonožie postihnúť aj dospievajúceho alebo dospelého človeka, ktorý nikdy takýto problém nemal?
Samozrejme, nie je to len ťažkosť postihujúca deti. V takýchto prípadoch to je často vtedy, keď sa nosí nesprávna obuv, úraz, kde sa zaťaží jedna časť tela viacej ako druhá. Čo sa týka obuvi u dospelého človeka, tak by sa mala striedať. Nie je dobré stále napríklad nosiť tenisky, baleríny, lodičky. Je dôležité si správne vybrať topánku pre svoju nohu a hlavne obuv striedať. Aj pre túto príležitosť organizujeme workshop v Hlohovci, kde sa rodičia, mladí aj starší ľudia dozvedia oveľa viac.

Ďalšie krúžky sú venované dorastu a dospelým. Ich zdravotné ťažkosti sa týkajú väčšinou čoho?
Sú to hlavne problémy so skoliózou chrbtice, bolesti hlavy – migrény, bolesti nôh, kolien… Tie sú organizované každý utorok o 17:00 hod. Raz do mesiaca robíme aj odborné vyšetrenie za spolupráce fyzioterapeutky Mgr. Bibiany Macháčkovej. Práve ona je zakladateľkou pohybového krúžku Zdravé nohy a bude prítomná aj na spomínanom workshope. Na ňom sa dozviete, prečo sa rozhodla založiť pohybový krúžok v Bratislave, čo je jeho pointou a ako vám a vašim deťom pomôže.

V dnešnej dobe patrí k najčastejším problémom bolesť chrbta v dôsledku nesprávneho sedenia a držania tela. Aké techniky sa vo vašom Centre najviac používajú a ako pomáhajú?
Pre dorast a dospelých ponúkame buď individuálne cvičenie – rehabilitačné cvičenie SM-systém, alebo ponúkame skupinové cvičenie Škola zdravého chrbta a správnej chôdze. Obe tieto formy si môžu záujemcovia vyskúšať na vlastnej koži na workshope 19. novembra.

Po akom dlhom čase sa začnú prejavovať výsledky pri jednotlivých cvičeniach – fyzioterapii?
Ak niekto trpí bolesťami chrbta, hlavy alebo nôh, tak výsledok sa dostaví veľmi rýchlo. Pokiaľ ide o pohybový aparát, tak je to veľmi individuálne a hlavne je to o človeku. Či cvičí aj doma, či zmenil tvar svojich topánok, či zmenil svoje zlozvyky, …

Ak máte záujem dozvedieť sa viac, radi vám poradia na bezplatnom workshope, ktorý sa bude konať v priestoroch Centra Zdravia a krásy v Hlohovci v sobotu 19. novembra. Práve na Workshope budete mať možnosť dať si spraviť odborné vyšetrenie chodidiel na plantografe za symbolickú cenu, ktoré bude vykonávať Mgr. Bibiana Machačková.

Workshop sa bude konať v čase:
Deti: od 09:00 hod. do 10:30 hod.
od 15:30 hod. do 17:00 hod.

Dospelí od 10:30 hod. – 12:00 hod.
od 14:00 hod. – 15:30 hod.

Prihlasovať sa môžete na konkrétnu hodinu, o ktorú máte záujem, a to telefonicky na čísle 0915 66 22 99. Poprosíme telefonicky nahlásiť aj to, či máte záujem o odborné vyšetrenie chodidiel.

(PR správa)

Fyzioterapeutka z Centrum Hlohovec radí rodičom
14
Galéria
Zdroj: Centrum krásy a zdravia HC
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM