Erik Bojničan Rôzne

Fotoreportáž: Zámocké pivnice v Hlohovci odhalili svoje tajomstvá

Hlohovecké zámocké pivnice, ktoré sú bežne skryté nášmu zraku, na jeden deň otvorili svoje brány. Ponorte sa s nami do histórie, ktorú ukrývajú.

Ilustračný obrázok k článku Fotoreportáž: Zámocké pivnice v Hlohovci odhalili svoje tajomstvá
36
Galéria

Pokiaľ neďalekú Trnavu nazývame malým Rímom vďaka jej vežiam, Hlohovec by si takéto označenie zaslúžil pre svoje katakomby, ktoré sa ukrývajú pod mestom. Takáto myšlienka odznela v úvode podujatia, ktoré poodhalilo históriu spätú s našim mestom. Svoje tajomstvá totiž odkryli práve podzemné priestory, ktoré inak bežne nie je možné vidieť.

Prvá v poradí, do ktorej mohli návštevníci nazrieť, bola pivnica pod Pánskym domom v Zámockej záhrade. Tam sprievodcovia vysvetlili príčiny samotného budovania a využití pivníc. Cesta prehliadky pokračovala smerom k Pivnici pod filagóriou. Témou na tomto mieste boli temnejšie dejiny nášho mesta. Konkrétne rok 1945, symbolizujúci koniec druhej svetovej vojny, úzko súvisiaci s popravou sovietskych vojakov.

Vstup do Pivnice pod filagóriou
Vstup do Pivnice pod filagóriou / Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Ako sa však návštevníci od sprievodcov dozvedeli, toto miesto nie je jediné ovplyvnené krutou časťou minulosti. V zámockej pivnici v západnom krídle kaštieľa sa mohli ľudia dozvedieť fakty o stredovekej justícií a mučení, ktoré sa odohrávalo priamo na Hlohovskom hrade.

Predposlednou zastávkou prehliadky zámockých pivníc bola Pivnica pod koniarňou. Tam na návštevníkov čakali okrem samotnej pivnice aj zaujímavosti o dobyvateľoch Hlohovca a budovaní tajných únikových chodieb. Poslednou zastávkou na prehliadke bola vínna pivnica. Ohromné sudy, ktoré sa v nej ukrývajú vzbudzovali rešpekt pred prácou šikovných remeselníkov.

Prednáškou o vinohradníctve, ktoré bolo oddávna späté s Hlohovcom a degustáciou vína sa skončil výlet do histórie Hlohovca a jeho tajomných pivníc. Fotografie z podujatia Deň zámockých pivníc si môžete pozrieť v priloženej galérii.

Fotogaléria: Zámocké pivnice v Hlohovci bežne skryté nášmu zraku
36
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie