Klaudia Goncalves Rôzne Správy Leopoldov

Dobrovoľný hasičský zbor oslavoval: V Leopoldove sa tešia z novej zbrojnice

Leopoldovský dobrovoľný zbor dostal novú zbrojnicu. Súčasťou jej slávnostného otvorenia bol sprievod s vlajkami i spanilá jazda hasičských áut po meste.

Ilustračný obrázok k článku Dobrovoľný hasičský zbor oslavoval: V Leopoldove sa tešia z novej zbrojnice
Zdroj: TASR

Zásluhou výstavby nového mestského úradu získali dobrovoľní hasiči v Leopoldove novú zbrojnicu. Jej slávnostné otvorenie naplánovali na sobotu, súčasťou bude sprievod s vlajkami i spanilá jazda hasičských áut po meste.

„Výstavba trvala zhruba trištvrte roka,“ povedal pre TASR veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Leopoldove Mário Kleiman. Doteraz sídlili v objekte samosprávy, ale pre ňu sa začína realizovať nová budova a tá potrebovala zabrať aj časť, kde parkovali hasičské autá. Výstavba podľa Kleimana išla pomerne rýchlo, nakoľko išlo o „skladačku“. „Máme teraz síce o niečo menšie priestory, ale DHZ získal aj zázemie, čo nám doteraz chýbalo,“ dodal veliteľ.

Náklady na zbrojnicu vyšli mesto na 286 000 eur, z toho dostalo mesto dotáciu 30 000 eur.

Leopoldovský zbor má v súčasnosti okolo päťdesiat registrovaných členov, ale do akcií je podľa Kleimanových slov nasadzovaných okolo dvanásť. „Máme pomerne veľa hasičov v seniorskom veku a zároveň problém získať medzi dnešnou mládežou nových členov. Robili sme viaceré propagačné aktivity, vzbudili sme pozornosť skôr u menších detí, no adolescenti, z ktorých by sme postupne vychovali členov do akcií, radšej sedia pri počítačoch,“ konštatoval.

Leopoldovskí hasiči sú, ako informoval veliteľ, nasadzovaní do rôznych výjazdov v rámci regiónu, popri zásahoch je súčasťou ich práce aj účasť na veľkých spoločenských či kultúrnych podujatiach.

Zbor vznikol v roku 1882. Hlavnou úlohou vtedajších hasičov bolo hasiť požiare a pomáhať pri ďalších živelných pohromách. Chodili aj do blízkeho Červeníka, Šulekova a Hlohovca. Najviac ho však preslávila jeho dychová kapela, hrávala pri rôznych slávnostiach, veľké úspechy dosahovala na hudobných súťažiach, v roku 1934 ju pozvali do Bratislavy, aby hrala na uvítaní rumunského kráľa Karola II. Útlm činnosti nastal počas 2. svetovej vojny, naopak, najväčšiu aktivitu zaznamenal DHZ koncom päťdesiatych a začiatkom šesťdesiatych rokov. V sedemdesiatych rokoch a na začiatku osemdesiatych rokov dosahovali hasiči popredné umiestnenia na rôznych súťažiach v okrese.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie