Ilustračný obrázok k článku Cyklo sezóna v plnom prúde: Pozrite si parádne TIPY, kde to v okolí Hlohovca stojí za to!
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Cyklo sezóna v plnom prúde: Pozrite si parádne TIPY, kde to v okolí Hlohovca stojí za to!

Rady milovníkov dvoch kolies sa každoročne rozširujú a tomuto športu prepadá čoraz viac nadšencov. V Hlohovci je málo cyklotrás, no napriek tomu sa dá naplánovať parádny výlet. Pýtali sme sa ľudí, ktorí s dvoma kolesami doslova žijú. Pozrite, kde to podľa nich stojí za to.

Erik Bojničan Rôzne
Erik Bojničan Rôzne

Cyklo sezóna v plnom prúde: Pozrite si parádne TIPY, kde to v okolí Hlohovca stojí za to!

Rady milovníkov dvoch kolies sa každoročne rozširujú a tomuto športu prepadá čoraz viac nadšencov. V Hlohovci je málo cyklotrás, no napriek tomu sa dá naplánovať parádny výlet. Pýtali sme sa ľudí, ktorí s dvoma kolesami doslova žijú. Pozrite, kde to podľa nich stojí za to.

Ilustračný obrázok k článku Cyklo sezóna v plnom prúde: Pozrite si parádne TIPY, kde to v okolí Hlohovca stojí za to!
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Krásnu prírodu a čerstvý vzduch môžete načerpať aj v Hlohovci a okolí. Tým, ktorí si radi užívate nádhery okolia na bicykloch, prinášame niekoľko tipov na výlet v okolí nášho mesta. Na svoje si prídu začiatočníci, ale aj tí náročnejší. Pozrite si, odporúčania ľudí, ktorí s cyklistikou doslova žijú. Kam sa oplatí zobrať bike sme sa pýtali Ľubomíra Ondruša z predajne Cyklošport na Hlohovej ulici a Mareka Lackoviča z predajne bicykle Favorit na Štefánikovej.

Bicyklom na tajomnú Katarínku

„Blíži sa noc kostolov a tak možno stojí za to urobiť si výlet na vďaka dobrovoľníkom stále žijúcu zrúcaninu kláštora Katarínka,“ hovorí Lackovič o zaujímavej možnosti, ktorá je podľa neho vzdialená asi 23 km od Hlohovca, za obcou Dechtice. Cesta podľa neho vedie síce po klasických asfaltových cestách ale napríklad v nedeľu keď doprava nie je taká hustá by to bol veľmi príjemný výlet.

„Prejdete viacero menších obcí, jedinečných a krásnych a na konci tejto cesty na vás čaká jedinečná príroda a miesto zo svojskou a dobrou atmosférou – Katarínka,“ pokračuje Lackovič.

Romantická trasa obklopená lesmi a poliami

Celkom príjemný je podľa Lackoviča aj výlet smerom na Dvorníky, kde väčšinu času idete síce po ceste druhej triedy ktorá však nie je tak frekventovaná. „Musíte zdolať nejaký ten kopček, najmä po vyhliadku v Šianec, dá so to však obísť aj cez Urbánok a tak sa vyhnete nepríjemným zákrutám za Hlohovcom,“ tvrdí Lackovič.

„Je to príjemná cesta po asfaltke cez zopár dediniek, ak je dobré počasie odporúčam. Je to romantická trasa po asfaltke, obklopenej poliami a stromami,“ opisuje Lackovič, podľa ktorého treba pri Dvorníkoch prejsť na druhú stranu Váhu cez tzv. plynový most odtiaľ späť do mesta, cez Siladice Zelenice a Šulekovo.

„Smerom na Siladice, Šúrovce sa dá pokračovať do Serede, kde si môžete dať pauzu a pozrieť si celkom príjemné malé námestie a mestský park s ruinami kaštieľa. Odtiaľ sa dá pokračovať k vodnej nádrži Kráľova,“ hovorí o možnostiach Lackovič.

Výlet pre celú rodinu

Trasa pre oddychovú cyklistiku, na ktorej sa obaja cyklisti zhodli vedie popri Váhu do Piešťan. Od Hlohovca po ľavej strane Váhu podľa Lackoviča stačí prejsť železničný most. Na „železáku“ za pohľad stoja zámky zaľúbencov. Následne sa musíte dostať sa k chatovej oblasti pri tzv. hrčáku a odtiaľ po celkom slušnej hrádzi.

„V Maduniciach pri priehrade cez most a takisto v Drahovciach, nemôžete zablúdiť. Je to nenáročná trasa asi 20 km, po dobrej ceste. Popri rieke, jazerách a poliach s výhľadom na Považský Inovec. Len zriedka stretnete auto a cesta končí napojením sa na betónovú hrádzu na jazere Slňava, odkiaľ môžete pokračovať priamo na sklený most,“ opisuje cestu Lackovič.

Ondruš odporúča trasu po starej ceste pod horou cez Sokolovce. „Späť idem po hrádzi popri Slňave. Je to najkrajšia rovinatá trasa, hlavne cesta späť lebo tam nechodia vôbec autá. Po hrádzi sa dá dostať bez problémov až do Dráhoviec na cestnom bicykli. Kto má trekingový môže ísť až do Leopoldova,“ tvrdí Ondruš, ktorý odporúča vyraziť večer po 18:00, keď je na cestách menej áut alebo cez víkendy.

Podľa Ondruša je pri výlete do Piešťan príjemným spestrením zosadnúť z bicykla kúpiť si zmrzlinu a len tak sa poprechádzať po parku.

Trasy pre náročnejších nadšencov horských bicyklov cez Považský Inovec

Dobrá trasa pre cyklistu na horskom bicykli je podľa Ondruša trasa po červenej turistickej značke na sedlo Havran. „Samozrejme cestou späť treba ísť cez Soroš a na záver si prejsť ako šľahačku na torte zjazdovú dráhu popri kamenistom čo tam majú chalani postavenú. Sú tam prekrásne hravé úseky,“ hovorí Ondruš s úsmevom.

Dĺžka trasy je podľa Ondruša približne 45 km, prevýšenie približne 1000 m a zdatný cyklista spraví čas 2:30 hod. a viac.

Rovnakú trasu odporúča aj Lackovič, podľa ktorého je to síce trochu náročnejšia ale príjemná trasa. Hneď zo začiatku podľa neho musíte možno aj vytlačiť bicykel na Soroš, no potom si už môžete vychutnávať trochu náročnejší terén lesom ktorý končí v Piešťanoch na Havrane.

„Určite stojí za to, mňa vždy bavilo spustiť sa lesom najmä za Sorošom dolu k Ifkovej chate, kde sa poprípade môžete otočiť,“ so smiechom hovorí Lackovič, podľa ktorého je možné sa len spustiť dolu kopcom od Havrana a doplachtiť do Piešťan, kde je nádherný výhľad. Trasu si podľa neho môžete skrátiť na viacerých miestach či už priamo pri Ifkovej chate alebo v Jalšovom a vrátiť sa po hrádzi späť.

Ďalšia náročná no pekná trasa, ktorú odporúča Ondruš je pre cestných cyklistov – Hlohovec, Tepličky, Orešany, Svrbice, Ardanovce, Radošina, Sedlo Havran. „Ja si zbehnem dolu do Piešťan smer Ratnovce, vyšliapem si kopec na Svrbice a zasa späť po rovnakej trase Orešany, Tepličky, Hlohovec. Chodí tade celkom málo aut a je tam pekné prostredie,“ popisuje Ondruš.

Dĺžka trasy podľa Ondruša je zhruba 57 km, prevýšenie približne 1000 m a čas viac ako 2hod.

„V súčasnosti nie je problém naložiť bicykel na vlak alebo ho pripnúť na auto a vydať sa kamkoľvek, Slovensko je nádherné, každý jeden jeho kút má čo ponúknuť,“ uzavrel Lackovič.

Čítajte tiež:

Cyklo projekt zaujal: Hlohovčania už najazdili viac ako 550 kilometrov, na bikoch, úradníci aj Drgoň!

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín