Erik Bojničan Správy

Čaká nás najromantickejšia noc v roku: Kde v Hlohovci sa budú dať najlepšie vidieť padajúce hviezdy?

Desiatky padajúcich hviezd. Takéto úchvatné divadlo, ktoré nám pripraví nočná obloha nás čaká už onedlho. Zažiť noc splnených prianí môžete aj v Hlohovci. Čaká nás najromantickejšia noc v roku.

Ilustračný obrázok k článku Čaká nás najromantickejšia noc v roku: Kde v Hlohovci sa budú dať najlepšie vidieť padajúce hviezdy?
Zdroj: Dnes24.sk

V noci z 12. na 13. augusta 2015 budú mimoriadne priaznivé podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeidy, ktoré sú ľudovo nazývané slzami svätého Vavrinca. Na mieste nerušenom umelým osvetlením ich môžeme za hodinu vidieť až 60.

„Hlavné maximum pripadá na 13. augusta ráno. Perzeidy môžeme pozorovať za ideálnych podmienok, lebo Mesiac bude tesne pred novom, a teda nebude rušiť pozorovanie. Maximálna frekvencia roja je 60 meteorov za hodinu,“ vysvetľuje Vladimír Karlovský z Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika v Hlohovci.

Maximum Perzeíd trvá podľa Karlovského približne 6 dní. Pokiaľ teda nestihnete pozorovanie počas hlavného maxima môžete si meteorický roj pozrieť aj v piatok večer a to navyše profesionálnym ďalekohľadom!

Hvezdáreň a planetárium totiž práve v piatok 14. augusta o 21:30 organizuje večerné pozorovanie ďalekohľadom refraktor180/2600. Okrem toho si môžete skrátiť čas programom, ktorý je pre návštevníkov v ten deň prichystaný.

O 18:00 sa môžete tešiť na Fantastickú cestu, ktorá zoznamuje so základnými údajmi o slnečnej sústave a o 20:00 na Potulky letnou oblohou, ktoré oboznamujú so súhvezdiami letnej oblohy, ich legendami a zaujímavými objektmi.

Pokiaľ sa rozhodneme pre romantiku na vlastnú päsť najlepšie uvidíte tento jav na miestach mimo mesta, kde je obloha jasnejšia a neruší ju umelé svetlo. Zoberte teda deku, karimatku, svoju lásku a vyhľadajte si romantické miesto v prírode. Romantický pohľad sa vám naskytne napríklad v lokalitách Nad Sorošom, Starý Váh či v Šumperských jarkoch, no čím ďalej od mesta, tým bude zážitok intenzívnejší. Možno zažijete najromantickejšiu noc a možno sa vám splní aj nejaké prianie.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie