Brána do Zámockej záhrady v Hlohovci dostala nový šat: Prezrite si ju na FOTKÁCH

Rekonštrukcia dolnej brány do Zámockej záhrady je ukončená. Sledujte, ako vyzerá toto obľúbené miesto po novom.

Erik Bojničan

Brána, ktorá sa nachádza pri vstupe do Zámockej záhrady v smere od rieky Váh, sa dočkala ukončenia rekonštrukcie. Myšlienka renovácie tejto historickej pamiatky sa objavila minulý rok na portáli IdeaSiTy – Nápady pre mesto, kde môžu obyvatelia prispievať svojimi návrhmi na zlepšenie života v našom meste.

Rekonštrukčné práce na bráne začali v apríli tohto roka. Keďže bola brána naposledy opravovaná v roku 1981, bolo potrebné vyriešiť niekoľko zásadných problémov. „Brána bola veľmi zavlhnutá od zemnej vlhkosti a dažďovej vody. Najskôr sa museli odstrániť omietky, ktoré boli zasolené a nedržali s podkladom,“ objasnil proces renovácie Igor Kováč z Odboru výstavby mestského úradu v Hlohovci.

Ako ďalej I. Kováč povedal, až po injektáži muriva začalo jeho vysúšanie, pričom medzičasom boli v dielni vyrábané fragmenty z umelého kameňa, ktoré chýbali na bráne. Následne bolo možné pristúpiť k rekonštrukcii omietok

Počas trojmesačnej renovácie sa podľa radnice na bráne odstraňovali nevhodné doplnky, lokálne spevňovali zachované časti omietok a muriva, realizovali plastické retuše, doplnenia chýbajúcich profilovaných prvkov, hĺbkový náter a farebný náter v troch vrstvách. Osádzala sa aj nová strieška vyhotoveného múrika. Ako uvádza mesto, rekonštrukcia dolnej brány stála mestský rozpočet necelých 13 000 eur.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk