Klaudia Goncalves Kultúra Rôzne Správy

Bohémsky básnik a rebel v sutane: Kniha o Dilongovi mapuje jeho život v Hlohovci

Svetlo sveta uzrela a slávnostného krstu sa dočkala publikácia Z Hlohovca do Honolulu a späť, ktorú o známom básnikovi Rudolfovi Dilongovi napísal Hlohovčan Marián Kamenčík.

Ilustračný obrázok k článku Bohémsky básnik a rebel v sutane: Kniha o Dilongovi mapuje jeho život v Hlohovci
16
Galéria
Foto: Klaudia Goncalves / Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Kniha Mariána Kamenčíka o Rudolfovi Dilongovi s názvom Z Hlohovca do Honolulu a späť mapuje krátke, 15 mesačné obdobie pôsobenia tohto významného básnika a predstaviteľa katolíckej moderny, po ktorom je v našom meste pomenovaná aj ulica.

Františkán Dilong nebol celkom typickým rádovým mníchom. Pamätníci spomínajú, ako sa ulicami mesta preháňal na svojej motorke, ktorú si kúpil za výhru v literárnej súťaži. Dochádzal na nej až do Malaciek za svojou životnou láskou Valériou Reiszovou. Ich láske nezabránila cirkev, ani vojna.

Slávnostný krst publikácie sa uskutočnil 16. júna o 15:00 hod. v pastoračnom centre Krtko vo františkánskom kláštore za prítomnosti autora, členov OZ Ex Libris Ad Personam, pozvaných hostí, odbornej i laickej verejnosti, príbuzných Rudolfa Dilonga a rodinných príslušníkov jeho priateľov.

Podujatie moderovala a autora a jeho hostí vyspovedala Helena Pekarovičová, predsedníčka OZ Ex Libris Ad Personam. Krstnými rodičmi publikácie sa stali dcéra Rudolfa Dilonga Dagmar Kotová a spisovateľka a Dilongova vnučka Denisa Fulmeková. Spoločne zaželali knihe veľa spokojných čitateľov a aby vyrazila do sveta.

„Podklady na knihu som s prestávkami získaval 15 rokov,“ hovorí Maroš Kamenčík, autor publikácie a dodáva: „Do podoby, v akej vyšla, som ju spracovával 3 roky.“

Podujatie hudobne oživili skladby v podaní časti hlohovskej formácie Hlboká plytčina a recitačný prednes veršov R. Dilonga a úryvkov z knihy Mariána Kamenčíka.

Bohémsky básnik a rebel v sutane: Kniha o Dilongovi mapuje jeho život v Hlohovci
16
Galéria
Foto: Klaudia Goncalves / Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie