Blíži sa národná púť: Do Šaštína aj vlakom priamo z Hlohovca

Pútnikov do Šaštína opäť odvezú mimoriadne vlaky. Štyri priame vlaky prepoja v deň národnej púte so Šaštínom viacero regiónov. Mimoriadne spoje budú prispôsobené času hlavnej bohoslužby.

Ilustračný obrázok k článku Blíži sa národná púť: Do Šaštína aj vlakom priamo z Hlohovca
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Desiatky tisíc pútnikov priláka každoročne v septembri do Šaštína národná púť k Sedembolestnej Panne Márii. Tradícia pútnického miesta na Záhorí siaha do 16. storočia a spája sa s legendou o manželskej kríze Angeliky Bakičovej a majiteľa šaštínskeho panstva, grófa Imricha Czobora. Rodinné nezhody ukončili vytrvalé Angelikine modlitby a šľachtičná dala z vďaky vyrobiť sošku Panny Márie, ktorú dnes možno vidieť na hlavnom oltári monumentálnej šaštínskej baziliky.

Pre záujem veriacich o národnú púť Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) 15. septembra opäť vypraví niekoľko mimoriadnych vlakov do a zo Šaštína.

Priame spojenie Prievidza – Šaštín-Stráže a späť budú môcť využiť cestujúci z Partizánskeho, Topoľčian, Hlohovca či Leopoldova. Spoj Zlaté Moravce – Šaštín-Stráže a späť zasa s miestom národnej púte prepojí Nové Zámky, Galantu a Sereď.

Cestovný poriadok mimoriadnych vlakov je prispôsobený začiatku a záveru hlavnej pontifikálnej svätej omše o 10.30 h a nadväzujú na ne prípojné pravidelné osobné vlaky, aby tak ZSSK čo najlepšie vyhovela potrebám pútnikov z rôznych regiónov. V mimoriadnych spojoch platí obyčajné cestovné ZSSK pre 2. triedu podľa prepravného poriadku. V ponuke sú i miestenky a cestujúci môžu využiť aj zákaznícke zľavy či bezplatnú prepravu. Lístky sú viazané na konkrétny mimoriadny vlak a nie je možné ich využiť v iných vlakoch ZSSK. Cestovné doklady si možno zakúpiť aj v predpredaji alebo pohodlne cez internet. Cestovné poriadky mimoriadnych vlakov nájdete v tabuľkách.

Prievidza – Šaštín-Stráže a späť

REX 30032
stanica – príchod – odchod

  • Prievidza – 05:30
  • Nováky 05:40 05:42
  • Zemianske Kostoľany 05:47 05:55
  • Bystričany 05:59 06:01
  • Oslany 06:05 06:07
  • Veľké Uherce 06:11 06:13
  • Partizánske 06:18 06:20
  • Žabokreky nad Nitrou 06:26 06:28
  • Chynorany 06:31 06:33
  • Topoľčany 06:44 06:46
  • Ludanice 06:53 06:55
  • Koniarovce 07:03 07:07
  • Jelšovce* 07:13 07:14
  • Alekšince 07:26 07:28
  • Rišňovce 07:32 07:34
  • Kľačany 07:37 07:38
  • Hlohovec 07:44 07:46
  • Leopoldov 07:52 07:54
  • Trnava 08:07 08:21
  • Jablonica 08:57 08:59
  • Šajdíkove Humence 09:12 09:14
  • Šaštín-Stráže 09:23 –

REX 30031
stanica – príchod – odchod

  • Šaštín-Stráže – 13:29
  • Jablonica 13:51 13:53
  • Trnava 14:26 14:28
  • Leopoldov ** 14:40 14:42
  • Hlohovec 14:48 14:55
  • Rišňovce 15:03 15:05
  • Alekšince 15:09 15:11
  • Jelšovce 15:22 15:24
  • Koniarovce 15:30 15:32
  • Ludanice 15:40 15:42
  • Topoľčany 15:49 15:51
  • Bošany 15:59 16:01
  • Chynorany 16:05 16:12
  • Žabokreky nad Nitrou 16:15 16:17
  • Partizánske 16:26 16:28
  • Veľké Uherce 16:31 16:33
  • Oslany 16:37 16:39
  • Bystričany 16:43 16:49
  • Zemianske Kostoľany 16:53 16:55
  • Nováky 17:00 17:02
  • Prievidza 17:12 –

*V Jelšovciach je zabezpečený prestup cestujúcich z Os 5003 (v smere z Nových Zámkov a Nitry). V prípade meškania tohto vlaku bude REX 30032 čakať 10 minút.

**V Leopoldove je zabezpečený prestup cestujúcich na Os 5113 smer Lužianky/Nitra – Nové Zámky. V prípade meškania vlaku REX 30031 čaká Os 5113 30 minút.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame