Rekonštrukcia zámku v Hlohovci má pokračovať: Primátor prehovoril o ďalších plánoch

Na hlohovskom zámku v ostatnej dobe panoval čulý pracovný ruch. Práce majú podľa primátora M. Kollára pokračovať aj naďalej. Aké sú plány?

Erik Bojničan

Mesto Hlohovec má od roku 2009 spracovaný projekt obnovy časti zámku aj s platným stavebným povolením. V súčasnosti bola táto projektová dokumentácia podľa slov primátora Miroslava Kollára rozšírená o ďalšie časti a pripravuje sa jej ďalšie rozšírenie o obnovu nádvoria a fasád časti zámku tak, aby zrekonštruovaná časť vytvorila funkčný celok, ktorý bude môcť slúžiť nielen domácej verejnosti, ale aj ako dominantný prvok v rozvoji cestovného ruchu.

Takýto je plán

Zrekonštruovaná časť – približne polovica objektu a celé nádvorie, majú podľa primátora slúžiť primárne na expozície pôvodných artefaktov pochádzajúcich zo zámku, v spolupráci s Vlastivedným múzeom v Hlohovci.

Kedy plánuje mesto sprístupniť zámok verejnosti? „Ja mám ambíciu do jesene 2018 urobiť prvé nadzemné podlažie. Pokiaľ by poslanci schválili v budúcoročnom rozpočte financie, tak aj fasádu a nádvorie. Nech to na jeseň 2018 vieme spustiť ako funkčný celok. Druhé a tretie podlažie sa vie dorábať aj za prevádzky,“ povedal M. Kollár.

Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Možnosť získania financií

V novembri minulého roku sme vás informovali o tom, že poslanci schválili žiadosť o príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Podľa slov primátora v apríli 2017 požiadalo mesto o dotáciu na komplexnú obnovu 3. nadzemného podlažia v rámci výzvy Ministerstva kultúry a mesto rokuje aj o možnej podpore rekonštrukcie zámku zo strany najväčších firiem pôsobiacich v Hlohovci.

Zvyšnú časť obnovy, dokončenie rekonštrukcie 1. nadzemného podlažia, plánuje mesto Hlohovec podľa M. Kollára realizovať z vlastných zdrojov. K obnoveným výstavným miestnostiam majú podľa radnice pribudnúť sociálne zariadenia, spojovacie chodby a miestnosti pre personál, informačné centrum i kaviareň.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame