Fašizmus včera a dnes v Hlohoveckom múzeu: Aktuálna výstava otvára dôležitú tému

Vlastivedné múzeum v Hlohovci sprístupnilo fotodokumentačnú výstavu nazvanú Fašizmus včera a dnes – varovanie minulosti pre dnešok a budúcnosť.

Erik Bojničan
Ilustračný obrázok k článku Fašizmus včera a dnes v Hlohoveckom múzeu: Aktuálna výstava otvára dôležitú tému
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Výstava, ktorú môžete navštíviť vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci podľa jeho Jozefa Hrdličku Približuje podmienky vzniku a hlavné črty fašistického hnutia predovšetkým v Taliansku v dvadsiatych a v Nemecku v tridsiatych rokoch 20. storočia a zároveň zobrazuje aj ďalších hlavných nositeľov tejto ideológie v krajinách Európy vrátane Slovenska.

„Je všeobecne známe, že fašistické režimy využívali na presadzovanie svojich politických cieľov hlavne hrubú silu, no dôležité miesto tu zohrávala aj dobre prepracovaná ideologická propaganda, ktorá zabezpečovala pre fašistov značnú podporu obyvateľstva,“ vysvetľuje J. Hrdlička.

Výstava podľa jeho ďalších slov zachytáva utrpenie ľudí ako aj smutnú bilanciu ľudských obetí. „Teror, násilie, strach, bezohľadnosť ako aj úplná absencia akýchkoľvek citov a v konečnom dôsledku smrť boli a sú hlavné znaky a prejavy fašizmu. Hlavnými obeťami tohto teroru boli židia, cigáni, Slovania, komunisti a ďalší antifašisticky a demokraticky zmýšľajúci a konajúci ľudia,“ pokračuje historik.

Výstava podľa múzea dokumentuje aj udalosti viažuce sa k Slovenskému národnému povstaniu ako aj teror a represálie páchané na slovenskom obyvateľstve po jeho zatlačení do hôr, prejavy neofašizmu v súčasnosti sú zachytené na viacerých fotografiách spoločne s fotografiami z protifašistických demonštrácií v Európe.

Cieľom fotodokumentačnej výstavy, ktorú môžete navštíviť do 1. októbra, ako ďalej uviedol J. Hrdlička je, zdôraznenie a pripomenutie zvrhlosti a zvrátenosti fašistickej ideológie ako aj varovanie pre súčasné a budúce generácie pred ňou.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame